All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Czech Republic
Czech Republic - Mattoni NBL
Teams
Sokol Písek
Filip Novotny
Filip
Novotny
Opponents
Mar 13, 2000 (24 years old)
Czech
1m92 / 6-4
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="184017" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Filip Novotny has faced 293 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Amin Adamu
Olomoucko
(CZE-1)
5
Ioannis Agravanis
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Bryce Alford
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
1
Brandon Alston
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Jonah Antonio
NH Ostrava
(CZE-1)
5
Lamb Autrey
Usti nad Labem
(CZE-1)
ERA Nymburk
(CZE-1)
5
Adrio Bailey
Olomoucko
(CZE-1)
4
Richard Balint
Basket Brno
(CZE-1)
4
Marcel Batovsky
USK Praha
(CZE-1)
4
Edoardo Battiston
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Leonardo Battistuzzi
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Thomas Bell III
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Petr Benda
ERA Nymburk
(CZE-1)
4
Matej Bernath
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Dino Bistrovic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Tommaso Bobbo
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Lukas Bobek
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
6
Jimmy Boeheim
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Petr Bohacik
NH Ostrava
(CZE-1)
7
Jaromir Bohacik
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Tomas Bohuslav
Usti nad Labem
(CZE-1)
2
Zdavko Bošković
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Daquan Bracey
Olomoucko
(CZE-1)
2
Danko Brankovic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Marko Brekic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Terrell Brown-Soares
Basket Brno
(CZE-1)
2
Jordan Bruner
Slavia Praha
(CZE-1)
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
2
Joey Brunk
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
1
Stepan Bubenik
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Matej Burda
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
4
Giulio Candotto
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Dylan Carl
Opava
(CZE-1)
1
Kenny Carpenter
Olomoucko
(CZE-1)
2
Myles Carter
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
2
Luka Cerovina
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Kameron Chatman
Basket Brno
(CZE-1)
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
3
Adam Ciz
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
6
David Collins
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Luka Cvitanovic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Maishe Dailey
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Matej Dana
Basket Brno
(CZE-1)
4
Martin David
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Darrell Davis
Olomoucko
(CZE-1)
1
Aleksandar Davitkov
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Jiri Dedek
NH Ostrava
(CZE-1)
2
Danilo Djuricic
Basket Brno
(CZE-1)
2
Theodor Dlugos
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
3
Damonte Dodd
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
1
Rostislav Dragoun
Opava
(CZE-1)
1
Balsa Dragovic
Olomoucko
(CZE-1)
2
Ian Dubose
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Adam Dworsky
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Andrew Eudy
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
3
Dalibor Fait
Usti nad Labem
(CZE-1)
2
Radek Farsky
Opava
(CZE-1)
3
Trevon Faulkner
USK Praha
(CZE-1)
2
Mattia Favaretto
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Lukas Festr
Olomoucko
(CZE-1)
11
Leonardo Franceschi
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Jalone Friday
Olomoucko
(CZE-1)
1
Frantisek Fuxa
USK Praha
(CZE-1)
4
Gorjok Gak
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Evan Gilyard
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Martin Gniadek
Opava
(CZE-1)
4
Adam Goga
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
4
Jitaurious Gordon
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Jan Grmolensky
Olomoucko
(CZE-1)
2
Johan Haiblik
Usti nad Labem
(CZE-1)
5
Filip Halada
Olomoucko
(CZE-1)
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
8
Jerrick Harding
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Tomas Havlik
NH Ostrava
(CZE-1)
5
Dominik Heinzl
NH Ostrava
(CZE-1)
9
Jack Hemphill
Olomoucko
(CZE-1)
2
Phil Henry
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
2
Tony Hicks
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Tomáš Houzar
Basket Brno
(CZE-1)
1
Vojtech Hruban
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Ondrej Hustak
Basket Brno
(CZE-1)
1
Altin Islamovic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Rapolas Ivanauskas
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Dominik Ivic
U18 Cibona
(ANGT)
1
David Jakel
NH Ostrava
(CZE-1)
2
Tomas Jansa
Basket Brno
(CZE-1)
1
Matyáš Janů
NH Ostrava
(CZE-1)
4
Jiri Jelinek
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
5
David Jelinek
Slavia Praha
(CZE-1)
6
Chase Jeter
NH Ostrava
(CZE-1)
2
Matyas Jezek
USK Praha
(CZE-1)
1
Rostislav Jirak
Olomoucko
(CZE-1)
1
Delvon Johnson
Usti nad Labem
(CZE-1)
5
Matt Johnson
USK Praha
(CZE-1)
2
Igor Josipovic
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
1
Mateja Jovanovic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Ludek Jurecka
Opava
(CZE-1)
5
Filip Kabrt
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Daniel Kacer
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Lukas Kanturek
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
1
Stevan Karapandzic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Jan Karlovsky
Usti nad Labem
(CZE-1)
5
James Karnik
Basket Brno
(CZE-1)
1
Martin Kheil
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Jared Kimbrough
Slavia Praha
(CZE-1)
3
David Kiss
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Radim Klecka
Opava
(CZE-1)
2
Erik Klepac
Olomoucko
(CZE-1)
10
Marko Kljajevic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Sreten Knezevic
Olomoucko
(CZE-1)
5
Martin Kolar
USK Praha
(CZE-1)
1
Adam Kopriva
USK Praha
(CZE-1)
1
Richard Korner
Basket Brno
(CZE-1)
2
Radovan Kouril
Opava
(CZE-1)
5
Lubos Kovar
ERA Nymburk
(CZE-1)
5
Jakub Krakovic
Basket Brno
(CZE-1)
3
Jan Krivanek
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
3
Petr Krivanek
Basket Brno
(CZE-1)
4
Martin Kriz
ERA Nymburk
(CZE-1)
6
Filip Kroutil
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
8
Jaroslav Kubin
Basket Brno
(CZE-1)
3
Pavle Kuzmanovic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Miroslav Kvapil
Opava
(CZE-1)
3
Tomas Kyzlink
USK Praha
(CZE-1)
2
Aleksansar Langovic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Greg Lee
Basket Brno
(CZE-1)
2
Eric Lockett
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Pavol Losonsky
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
5
Dominik Lukac
NH Ostrava
(CZE-1)
2
Adam Lukes
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
1
Filip Lunacek
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Martin Mach
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
8
Petr Machac
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
USK Praha
(CZE-1)
5
Rashad Madden
NH Ostrava
(CZE-1)
Basket Brno
(CZE-1)
5
Jan Madera
Usti nad Labem
(CZE-1)
2
Hrvoje Majcunic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Matej Majercak
NH Ostrava
(CZE-1)
5
Mislav Majic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Kyle Mangas
USK Praha
(CZE-1)
2
Michal Mares
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
Slavia Praha
(CZE-1)
10
Roman Marko
Basket Brno
(CZE-1)
2
Mattias Markusson
Opava
(CZE-1)
2
Kris Martin
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Sukhmail Mathon
ERA Nymburk
(CZE-1)
NH Ostrava
(CZE-1)
3
Jan Matusik
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Dupree McBrayer
Olomoucko
(CZE-1)
5
Freddie McSwain
Olomoucko
(CZE-1)
2
Amar Mehic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Tomas Merta
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Federico Miaschi
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Jan Micka
Opava
(CZE-1)
NH Ostrava
(CZE-1)
6
Hunter Mickelson
Basket Brno
(CZE-1)
2
Jakub Mokran
Opava
(CZE-1)
3
Malik Morgan
NH Ostrava
(CZE-1)
1
Darious Moten
Olomoucko
(CZE-1)
1
Radovan Mrázek
Slavia Praha
(CZE-1)
3
Vladan Music
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Jonas Musil
Basket Brno
(CZE-1)
2
Martin Nabelek
NH Ostrava
(CZE-1)
Usti nad Labem
(CZE-1)
8
Jakub Necas
Basket Brno
(CZE-1)
3
Bogdan Nedeljkovic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Dusan Neskovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Andrija Nesovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Shavar Newkirk
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Ty Nichols
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
Usti nad Labem
(CZE-1)
6
Milan Nikolic
Olomoucko
(CZE-1)
1
Jakub Nosek
Olomoucko
(CZE-1)
1
Pavel Novak
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
2
David Novak
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Filip Novotny
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
7
Rashard Odomes
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
2
Omotayo Ogundiran
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
1
Lukas Olbort
Olomoucko
(CZE-1)
2
Daniel Olejnik
Slavia Praha
(CZE-1)
5
Craig Osaikhwuwuomwam
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
4
Juraj Palenik
Opava
(CZE-1)
Slavia Praha
(CZE-1)
3
Lukas Palyza
ERA Nymburk
(CZE-1)
4
Ozren Pavlovic
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Tamell Pearson
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Marko Pecarski
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Adam Pechacek
Opava
(CZE-1)
2
Ladislav Pecka
Usti nad Labem
(CZE-1)
5
David Pekarek
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
3
Nikola Pesakovic
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Ondrej Peterka
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Jakub Petras
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
6
Ognjen Petronijevic
U18 Mega Mozzart
(ANGT)
1
Filip Petruzela
USK Praha
(CZE-1)
4
Tomas Pomikalek
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
7
Zarko Popovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Luca Possamai
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Josef Potocek
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
4
Brett Prahl
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
2
Gianluca Prosek
NH Ostrava
(CZE-1)
4
Viktor Pulpan
Basket Brno
(CZE-1)
6
Pavel Pumprla
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Radek Pumprla
Slavia Praha
(CZE-1)
6
Simon Pursl
Basket Brno
(CZE-1)
Opava
(CZE-1)
5
Aleksandar Radukic
NH Ostrava
(CZE-1)
6
Tomas Randysek
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
1
Sandro Rasic
U18 Cibona
(ANGT)
1
Holden Redparth
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Jarrid Rhodes
NH Ostrava
(CZE-1)
4
Demetre Rivers
ERA Nymburk
(CZE-1)
1
Colbey Ross
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Maverick Rowan
Usti nad Labem
(CZE-1)
2
Robert Rozanek
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
2
Lukas Rozsypal
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
5
Bogdan Rutesic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Matej Rychtecky
Basket Brno
(CZE-1)
2
Frantisek Rylich
ERA Nymburk
(CZE-1)
6
Petr Safarcik
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
4
Matej Safarik
USK Praha
(CZE-1)
1
Patrick Samoura
USK Praha
(CZE-1)
2
Danijel Sedlo
U18 Cibona
(ANGT)
1
Peter Sedmak
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Filip Segota
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Marek Sehnal
Olomoucko
(CZE-1)
5
Ondrej Sehnal
ERA Nymburk
(CZE-1)
3
Filip Sertic
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
4
Marcus Shaver
Olomoucko
(CZE-1)
1
Othniel Shelton
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Jakub Sirina
Opava
(CZE-1)
4
Ondrej Siska
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
Basket Brno
(CZE-1)
9
Jakub Skalicka
Olomoucko
(CZE-1)
1
Roko Skarica
U18 Cibona
(ANGT)
1
Jure Skific
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
2
David Skranc
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
Olomoucko
(CZE-1)
4
Jakub Slavik
Opava
(CZE-1)
4
Dziugas Slavinskas
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
3
Tadeas Slowiak
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
2
Filip Smid
NH Ostrava
(CZE-1)
7
Jamari Smith
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Endru Smits
Basket Brno
(CZE-1)
1
Matej Snopek
NH Ostrava
(CZE-1)
8
Jiri Soula
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Pedja Stamenkovic
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Lazar Stefanovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Lukas Stegbauer
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
3
Dominik Stepan
Olomoucko
(CZE-1)
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
2
Jiri Stepanek
Opava
(CZE-1)
2
Jan Sterba
USK Praha
(CZE-1)
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
4
Petr Stovicek
Slavia Praha
(CZE-1)
2
Milan Stranel
Basket Brno
(CZE-1)
1
Maksim Sturanovic
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
2
Jan Svandrlik
Opava
(CZE-1)
5
Ondrej Svec
USK Praha
(CZE-1)
4
Spencer Svejcar
Usti nad Labem
(CZE-1)
ERA Nymburk
(CZE-1)
5
Matej Svoboda
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
8
Stepan Svoboda
NH Ostrava
(CZE-1)
11
Michal Svoboda
NH Ostrava
(CZE-1)
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
6
Simon Svoboda
Basket Brno
(CZE-1)
3
Igor Patrik Svoboda
NH Ostrava
(CZE-1)
1
Michal Svojanovsky
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
1
Kamil Svrdlik
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
4
Dusan Tanaskovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Will Tavares
Slavia Praha
(CZE-1)
1
Alexander Thompson
Slavia Praha
(CZE-1)
5
Tomas Tkadlec
Olomoucko
(CZE-1)
1
Nick Tomsick
Olomoucko
(CZE-1)
3
Marques Townes
Opava
(CZE-1)
1
Jase Townsend
Olomoucko
(CZE-1)
3
Bogdan Trifunovic
U18 Partizan NIS
(ANGT)
1
Ivan Trojan
Opava
(CZE-1)
1
Jakub Tuma
ERA Nymburk
(CZE-1)
6
Kevin Tyml
NH Ostrava
(CZE-1)
8
Emanuel Ubilla
NH Ostrava
(CZE-1)
3
Pietro Ugolini
U18 Umana Reyer Venice
(ANGT)
1
Frantisek Vana
ERA Nymburk
(CZE-1)
Usti nad Labem
(CZE-1)
4
Issac Vann
NH Ostrava
(CZE-1)
6
Lesley Varner
Slavia Praha
(CZE-1)
5
Milenko Veljkovic
GEOSAN Kolin
(CZE-1)
1
Dalibor Vlk
USK Praha
(CZE-1)
4
Chris Vogt
Olomoucko
(CZE-1)
4
Matyas Vrabel
USK Praha
(CZE-1)
1
Antonio Vrankovic
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
1
Goran Vucicevic
Olomoucko
(CZE-1)
1
Arsenije Vuckovic
Olomoucko
(CZE-1)
5
Nikola Vujovic
Kralovsti Sokoli
(CZE-1)
2
Tomas Vyoral
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
4
Marek Vyroubal
USK Praha
(CZE-1)
4
Dantez Walton
BK KVIS Pardubice
(CZE-1)
2
A.J. Walton
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
3
Nate Watson
ERA Nymburk
(CZE-1)
2
Elijah Weaver
NH Ostrava
(CZE-1)
1
Marek Welsch
Olomoucko
(CZE-1)
1
Nate West
USK Praha
(CZE-1)
2
Matej Wiesner
Usti nad Labem
(CZE-1)
2
Demajeo Wiggins
Olomoucko
(CZE-1)
1
Jonathan Williams
Olomoucko
(CZE-1)
1
Elyjah Williams
NH Ostrava
(CZE-1)
4
Dominik Zak
Olomoucko
(CZE-1)
8
Jan Zalud
Usti nad Labem
(CZE-1)
1
Filip Zbranek
Opava
(CZE-1)
3
Tomas Zdanavicius
Basket Brno
(CZE-1)
2
David Zikla
BK ARMEX Decin
(CZE-1)
Usti nad Labem
(CZE-1)
5