All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Hyvinkaan Ponteva
Riku Pollanen
Riku
Pollanen
Opponents
Jan 1, 2001 (23 years old)
Finnish
1m99 / 6-6
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="173708" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Riku Pollanen has faced 221 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Tuomo Aalto
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Tuukka Aaltonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Samatar Abokar
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Niki Ahola
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Okko Ailio
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Joona Airenne
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Veeti Ala-Aho
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Alvar Aladin
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Veeti Amegbedzi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Juha Anttila
Karkkila
(FIN-2)
2
Joni Arell
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Riku Autio
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Tidiane Bah
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Woeyram Bani
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Winslo Barry
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Stefan Beatovic
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Mbye Bittaye
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Antonio Bivins
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Panu Blomgren
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Aleksi Bragge
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Remond Brown
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Byron Burnett
Karkkila
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Joshua Caldwell
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
HL Coleman
Karkkila
(FIN-2)
1
Hussain Dassouki
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Reggie Dillard
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tuomas Ebeling
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Federiko Federiko
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Roope Filtness
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Joakim Forsman
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Anton Gill
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Justice Graham
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Edvard Gullichsen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Ville Haapoja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Teemu Hakkinen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Roni Halikko
Aanekosken Huima
(FIN-2)
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Robert Hall
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Filemon Halmesmaki
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Rikhard Halmesmaki
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Jussi Hamalainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Akseli Hartikainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Teemu Hartikainen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Matti Hautala
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Tuomo Heino
Karkkila
(FIN-2)
2
Antti Heiskanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Derylton Hill
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Toni Honka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Roni Hyvarinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Saiquan Jamison
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Otto Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Lauri Jantti
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Mikko Jantunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Teemu Jarhio
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Joel Junttila
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Samu Kaaresvirta
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Oliver Kaisti
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Enzo Kaminen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Oliver Kanden
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Pyry Kantomaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Aleksi Kantonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ville Karhu
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Aden Kariuki
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Niilo Karkkainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mete Kaya
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Janne Kinnunen
Karkkila
(FIN-2)
3
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Kalle Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Lasse Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Eemil Kivi
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Elmeri Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
3
Jani Kivinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Ville Koivisto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Santtu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Tatu Koivunen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Karri Kortemaa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roope Kyyhkynen
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Otso Laakkonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Henri Laakso
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Eetu Lahdetniemi
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Reko Laine
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Heikki Lamberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Markus Lammela
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Johannes Lasaroff
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Antti Laukkanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
Aalto-Basket
(FIN-2)
3
Kashrell Lawrence
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Arttu Lecklin
Karkkila
(FIN-2)
3
Otto Lecklin
Karkkila
(FIN-2)
1
Jarno Lehto
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Oskari Lehto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jesse Lepankoski
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Matias Lilja
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Sebastian Lindberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Atte Lohman
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Tommi Luojus
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Samuli Makela
Karkkila
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Juuso Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jari Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Santeri Mantynen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Jerrell Martin
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Rasmus Marttinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Tim Moberg
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Yonis Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jussi Moilanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Edgard Mombilo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Brian Moultrie
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eero Myllymaki
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Sauli Nappinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Gokul Natesan
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Kosti Naukkarinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Trey Niemi
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Artturi Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Veikko Niskanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Wille Nordell
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Brandon Norfleet
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Tommi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
3
Jukka Ohtonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Tuomas Oksa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Oskari Paivinen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Niko-Pekka Pantsu
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jani Parkkinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Simo Peuraniemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Joni Pohjonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Elmeri Porvari
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Karo Puittinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Ville Pyykkonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Markus Rajala
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Pena Ranta
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Oskari Rantala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Oliver Rasanen
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Oskari Raute
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tony Rautiainen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Sampo Reinikainen
Karkkila
(FIN-2)
1
Eric Richardson
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Tarmo Rista
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Petteri Ruutiainen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Mikael Saari
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Semi Saari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
2
Sami Salmenkivi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Esko Salonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Lauri Salovaara
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Markus Santa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Janne Sarja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Eero Sateri
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Elmeri Saurus
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Oskari Savolainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Anton Savolainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Tatu Savonvirta
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eino Sellman
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Tuomas Soinio
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Lasse Soljama
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Jiri Soppi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Sander Stahl
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Glenn Stokes
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Sauli Sukanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Leevi-Matias Taimela
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Touko Tainamo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Marco Tammi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Niilo Tammi
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Klaus Troberg
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Oliver Tuomainen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Eepi Tuononen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jarmo Uecker
Aanekosken Huima
(FIN-2)
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Arttu Vaatanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Henri Valimaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Aku Valimaki
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jere Valtonen
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Atte Valtonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Kevin Van Dessel
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Iisak Vataja
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Sampo Vekkila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Tuomas Viertola
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Ville Virtaharju
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Roni Vuori
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Calvin Ward
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1