All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Hyvinkaan Ponteva
Leevi Neste
Leevi
Neste
Opponents
Jan 1, 1995 (29 years old)
Finnish
1m95 / 6-5
SF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="173755" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Leevi Neste has faced 169 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Lasse Aavamaki
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Samatar Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Niki Ahola
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Okko Ailio
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Veeti Amegbedzi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Elmeri Aulasuo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Riku Autio
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Mbye Bittaye
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Jaakko Bjork
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Sebastian Booker
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Remond Brown
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Joshua Caldwell
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Armin Cane
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Chrysostom Chukwuma
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Trenton Clayton
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Aubrey Conerly
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Hussain Dassouki
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Peetu Drockila
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Tuomas Ebeling
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Joakim Forsman
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Edvard Gullichsen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Ville Haapoja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Robert Hall
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Jussi Hamalainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eerik Harju
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Akseli Hartikainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Antti Heiskanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Matias Hendolin
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Derylton Hill
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Lauri Honkanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Mikael Huhtanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Alex Ingman
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Otto Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Mikko Jantunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Teemu Jarhio
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Jesse Junnila
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Onni Jussila
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Vaino Juvakka
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Enzo Kaminen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Eino Kandelin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Pyry Kantomaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roope Karhunen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Niilo Karkkainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Iiro Kerminen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Kasper Kiiski
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Ville Koivisto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Santtu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Kalle Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Karri Kortemaa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Joona Koskela
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Jasper Koskinen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Tiitus Kuukkanen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Aku-Petteri Kuusinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roope Kyyhkynen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Otso Laakkonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Mirko Lahteenmaki
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Reko Laine
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eetu Laitinen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Heikki Lamberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Markus Lammela
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Antti Laukkanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Jarno Lehto
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Matias Leikkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Sebastian Lindberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Tommi Luojus
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Joona Makila
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Santeri Mantynen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Nicolas Meyer
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Mahmoud Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jussi Moilanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Kasperi Nareharju
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Kosti Naukkarinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Tom Niiranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Veikko Niskanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Lauri Nordman
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Brandon Norfleet
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Tommi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Mikko Nurmi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Oskari Nurmi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Onni Nurminen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Arttu-Kalle Ormala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Aake Paavilainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Oskari Paivinen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Jani Parkkinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Kalle Peltonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Paolo Petrie
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Simo Peuraniemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Aatu Pollanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Elmeri Porvari
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Oskari Rantala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Oskari Raute
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Saku Repo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Elias Reponen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Tarmo Rista
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Rasmus Roslund
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Petteri Ruutiainen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Semi Saari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Salmenkivi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Juuso Salmi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Joni Salmi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Janne Salminen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Esko Salonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Max Salonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Markus Santa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Janne Sarja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Elmeri Saurus
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Oskari Savolainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Lasse Soljama
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Sauli Sukanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Leevi-Matias Taimela
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Anttoni Tapio
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Orlando Taylor
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Trenton Thompson
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Johannes Tynkkynen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Emil Uotila
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Arttu Vaatanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Atte Valtonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Iisak Vataja
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Sampo Vekkila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Markus Viitanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Ville Villgren
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Tuomas Virolainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Sean Williams
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Ali Zein
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1