All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone B
Teams
Urania Milano
Riccardo Scroccaro
Riccardo
Scroccaro
Opponents
May 26, 1997 (27 years old)
Italian
1m88 / 6-2
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="176409" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Riccardo Scroccaro has faced 207 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Christian Abrate
Moncalieri
(ITA-3 A)
1
Alessandro Albenga
Basket Lecco
(ITA-3)
1
Luca Antonietti
Sangiorgese
(ITA-3 A)
S.Bernardo
(ITA-3)
2
Alessandro Antonini
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Marco Arrigoni
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Giorgio Artioli
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Sophony Assui
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Jacopo Balanzoni
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Diego Banti
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Biram Baparape
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Federico Barcarolo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Andrea Barontini
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Matteo Bassi
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Fabio Bastoni
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
Filippo Batori
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Nicolo Benedusi
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Alberto Benites
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Gioele Bernardi
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Leonardo Berti
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Simone Berti
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Roberto Bertolini
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Cristian Bertotti
Valsesia
(ITA-3 A)
1
Giuliano Biancani
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Andrea Bianchi
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Camillo Bianchi
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Sebastiano Bianchi
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Corrado Bianconi
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Duilio Birindelli
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Giacomo Bloise
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Santiago Boffelli
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Alessio Bolis
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Federico Botteghi
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Kevin Brigato
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Antonio Brighi
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Xavier Brown
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Marco Brunelli
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Giovanni Bruni
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
1
Santiago Bruno
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Alessandro Buffo
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Paolo Busetto
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Alberto Cacace
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Leonardo Calabrese
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Riccardo Callara
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Ruben Calo
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Marco Calzavara
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Maurizio Cantarini
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Stefano Capozio
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Riccardo Caruso
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Adem Catakovic
Valsesia
(ITA-3 A)
1
Simone Centanni
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Miguel Charles
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Roberto Chiacig
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Andrea Chiriatti
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Alessandro Ciampaglia
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
Filippo Colli
S.Bernardo
(ITA-3 A)
3
Stefano Colombo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Mattia Coltro
S.Bernardo
(ITA-3)
1
Flavio Comollo
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Marco Corti
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Valerio Costa
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Filippo Creati
Moncalieri
(ITA-3 A)
1
Riccardo Crespi
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Niccolo Croci
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Daniele D'andrea
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Andrea Danna
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Matteo De Leone
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Thomas De Min
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Guglielmo De Ros
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Gianmarco De Vita
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Giacomo Dell'agnello
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Dello Iacovo
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Fabio Delvecchio
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Fabio Di Bella
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Marco Di Pizzo
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Khadim Diouf
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Marcelo Dip
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Radu Draghici
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Giulio Dushi
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Emmanuel Enihe
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Hugo Erkmaa
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Francesco Evotti
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Matteo Fabi
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Danny Facchino
Moncalieri
(ITA-3 A)
1
Francesco Falaschi
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Luca Falconi
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Dario Farabegoli
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Filippo Fazioli
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Simone Fiorito
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Edoardo Fontana
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Francesco Forti
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Francesco Fratto
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Leonardo Frison
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Edoardo Gallazzi
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Francesco Galli
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Paolo Gallo
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Galmarini
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Nicolo Gatti
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Sam Gaye Serigne
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Michele Gelli
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Alessandro Gennai
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Salvatore Genovese
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Olivier Giacomelli
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Andrea Giampaoli
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Marco Giancarli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Filippo Giannini
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Gabriele Giarelli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Mario Gigena
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Stefano Gioda
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Gianluca Giorgi
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
Mirko Gloria
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Enrico Gobbato
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Alessandro Grande
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Angelo Guaccio
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Gionata Guala
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
1
Filippo Guerra
Bakery Piacenza
(ITA-3)
2
Giacomo Guerrieri
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
Basket Cecina
(ITA-3 A)
3
Shaquille Hidalgo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Penny Hidalgo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Gian Marco Ianuale
Moncalieri
(ITA-3 A)
2
Alessio Iardella
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Alberto Ielmini
S.Bernardo
(ITA-3)
1
Alessandro Infanti
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Simone Lasagni
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Giovanni Lenti
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Simone Libe
Bakery Piacenza
(ITA-3)
1
Davide Liberati
Bakery Piacenza
(ITA-3)
Basket Cecina
(ITA-3 A)
5
Matteo Lo Biondo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Jacopo Lucarelli
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Alessandro Maccaferri
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Roberto Maggio
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Mattia Magrini
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Claudio Maino
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Djordje Malbasa
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Mangoni
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
Daniele Manuelli
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Filippo Manzani
Moncalieri
(ITA-3 A)
1
Giulio Marotto
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Valerio Marsili
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Matteo Martina
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Andrea Marusic
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Giulio Mascherpa
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Daniele Mastrangelo
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
Saverio Mazzantini
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Andrea Mazzuchelli
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Guido Meini
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Bruno Mengue
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Jacopo Mercante
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Edoardo Moretti
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Ivan Morgillo
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Andrea Mottini
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Victorio Musso
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Ferdinando Nasello
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Marco Negro
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Matteo Neri
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Tommaso Niccoli
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Vincent Okon
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Kamaldine Ouro-Bagna
Valsesia
(ITA-3 A)
1
Maurizio Pantosti
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
2
David Paunovic
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Riccardo Pederzini
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Edoardo Pedroni
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Cosimo Pelucchini
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Riccardo Perego
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Davide Peri
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Sebastiano Perin
San Miniato
(ITA-3 A)
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Edoardo Persico
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Daniele Pesenato
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Marco Petrucci
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Luca Pollone
S.Bernardo
(ITA-3)
1
Stefano Poti
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Alessandro Procacci
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Daniele Quartieri
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Renato Quartuccio
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Raffaelli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Riccardo Ramenghi
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
1
Alessandro Riva
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Davide Rosignoli
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Filippo Rossi
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Manuel Rossi
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Leonardo Salvadori
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Matteo Samoggia
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Marco Santambrogio
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Guido Scali
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Daniele Sesoldi
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Alexander Simoncelli
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Guglielmo Sodero
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Brandon Solazzi
Basket Lecco
(ITA-3)
2
Mattia Soloperto
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Alessandro Spatti
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Andrea Spera
Basket Cecina
(ITA-3 A)
2
Michele Squeo
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Nicolas Stanic
Bakery Piacenza
(ITA-3)
4
Emanuele Tarditi
S.Bernardo
(ITA-3)
1
Andrea Tassinari
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Tommaso Tempestini
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Diego Terenzi
S.Bernardo
(ITA-3)
1
Gianni Terrosi
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Andrea Tommei
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Marco Torgano
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Francesco Toso
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Claudio Trentini
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Lorenzo Turini
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Giuseppe Varotta
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Francesco Villa
Fulgor Omegna
(ITA-3 A)
2
Vladimir Vukoja
Akern Libertas Livorno
(ITA-3 A)
1
Andrea Zita
San Miniato
(ITA-3 A)
2
Cesare Zugno
Moncalieri
(ITA-3 A)
2