All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Spain
Spain - LEB Silver
Teams
Cornella
Sergio Quintana
Sergio
Quintana
Opponents
Jan 1, 2001 (23 years old)
Spanish
1m92 / 6-4
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="178044" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Sergio Quintana has faced 247 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Konstantinos Adamopoulos
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Gregorio Adon
La Roda
(SPA-3)
2
Jordan Agabi
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Victor Aguilar
Cartagena
(SPA-3)
2
Hector Alderete
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Diego Alderete
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Eloy Almazan
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Mario Alvarez
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Lucas Antunez
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Jon Aramburu
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Alejandro Arencibia
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Daniel Astilleros
Cartagena
(SPA-3)
2
Ignacio Ballespin
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
1
David Barbera
Valencia B.C.
(SPA-3)
1
Vasileios Bardakas
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Pol Bassas
Villarrobledo
(SPA-3)
2
Felix Bastien
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Alejandro Bellver
Valencia B.C.
(SPA-3)
U18 Valencia Basket
(ANGT)
3
Ignasi Belver
Mollet
(SPA-3)
2
Andre Berry
Cartagena
(SPA-3)
2
Oliver Bieshaar
Albacete
(SPA-3)
2
Matija Bilalovic
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Gerard Blat
Albacete
(SPA-3)
2
Tyreese Blunt
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Pape Bocar Sall
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
David Bohm
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Alejandro Bortolussi
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Gonzalo Bressan
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Dejan Bruce
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Cyrille Bruneau
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Flavien Buanga
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Matej Burda
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Radii Caisin
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Bakary Camara
Cartagena
(SPA-3)
2
Jesus Carralero
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Pau Carreno
Sant Antoni
(SPA-3)
1
John Carroll
Albacete
(SPA-3)
2
Malcolm Cazalon
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Carlos Cobos
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Jose Manuel Coego
Mollet
(SPA-3)
1
Juan Jose Coello
Cartagena
(SPA-3)
2
Angel Comendador
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Ignacio Condes
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Deshaun Cooper
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Ismael Corraliza
La Roda
(SPA-3)
2
Sidney Correia
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Carlos Corts
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Cristian Cotoara
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Ismael Cruz
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Ivan Cubero
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Didac Cuevas
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Vinicius Da Silva
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Javier Dalmau
Alginet
(SPA-3)
2
Radshad Davis
La Roda
(SPA-3)
1
Daniel De La Rua
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Sergio De Larrea
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Adrian Del Cerro
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Wellington Diaz
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Dimitrios Ermeidis
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Maxim Esteban
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Danny Evans
Villarrobledo
(SPA-3)
2
Khadim Fall
La Roda
(SPA-3)
2
Alonso Faure
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Pablo Fernandez
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Daniel Fernandez
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Martin Fernandez
Villarrobledo
(SPA-3)
1
Guillem Ferrando
U18 Valencia Basket
(ANGT)
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Antoni Figuerola
Mollet
(SPA-3)
2
Rokas Gadiliauskas
Alginet
(SPA-3)
1
Jon Galarza
Alginet
(SPA-3)
2
Adrian Galvez
Alginet
(SPA-3)
2
Marc Garcia
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Rafa Garcia
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Carlos Garcia Castillo
La Roda
(SPA-3)
1
Panagiotis Gatzios
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Vincent Gielen
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Gabriel Gil Garcia
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Yann Goetgheluck
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Alejandro Gonzalez
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Pablo Gonzalez
Hestia Menorca
(SPA-3)
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
3
Jaime Govantes
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Angelos Grammatikos
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Jordi Grimau
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Sergi Marti Guardia
Mollet
(SPA-3)
2
Antonio Guerrero
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Makhtar Gueye
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Dyon Halman
Villarrobledo
(SPA-3)
1
Alejandro Harguindey
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Aleix Haro
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
Sant Antoni
(SPA-3)
2
Micaiah Henry
La Roda
(SPA-3)
1
Sergio Hernandez
Alginet
(SPA-3)
2
Javier Hernandez Gimenez
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Lukas Herzog
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Juan Hierrezuelo
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Elijah Hoard
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Ariel Hukporti
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Ondrej Hustak
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
1
Jose Ibanez
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
David Iriarte
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Jhivvan Jackson
Hestia Menorca
(SPA-3)
1
Arnau Jaime
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Kurt James
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
1
Titas Janusevicius
Villarrobledo
(SPA-3)
2
Millan Jimenez
U18 Valencia Basket
(ANGT)
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Hector Jimenez
La Roda
(SPA-3)
2
Jorge Jimenez
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Aeneas Jung
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Christos Kafezas
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Dimitrios Karaiskos
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Petros Katsoulakos
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Martyce Kimbrough
Cartagena
(SPA-3)
2
Filip Knezevic
Villarrobledo
(SPA-3)
1
David Knudsen
Albacete
(SPA-3)
2
Kristian Kocab
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Johan Kody
Cartagena
(SPA-3)
2
Bakary Konate
La Roda
(SPA-3)
2
Bojan Kostovic
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Luka Kovacevic
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Gilad Levy
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
3
Ruben Lopez
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Bautista Lugarini
Valencia B.C.
(SPA-3)
1
Nestor Luis
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Mathias Machalek
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Theo Maledon
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Lefteris Mantzoukas
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Eduardo Manzano
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Lucas Mari
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Alejandro Marin
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Guillem Marin
Alginet
(SPA-3)
2
Zsombor Maronka
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Jermaine Marrow
Hestia Menorca
(SPA-3)
1
Mario Martinez
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Jose Martinez
La Roda
(SPA-3)
1
Miguel Martinez
Alginet
(SPA-3)
2
Imanol Martinez
Mollet
(SPA-3)
1
Carles Marzo
Mollet
(SPA-3)
2
Jhery Matos
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Sebastian Mbansogo Obiang
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Papa Mbaye
Cartagena
(SPA-3)
2
William McDonald
La Roda
(SPA-3)
2
Jorge Mejias
Albacete
(SPA-3)
2
Javier Menendez
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Yassine Mhoumadi
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Yeikson Montero
Mollet
(SPA-3)
2
Alberto Moreno
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Victor Moreno
Albacete
(SPA-3)
1
Will Moreton
Albacete
(SPA-3)
2
Lucas Munoz
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Sarper Mutaf
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Toni Naspler
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Kevin Navarro
Villarrobledo
(SPA-3)
1
Pablo Navarro
Valencia B.C.
(SPA-3)
1
Elwin Ndjock
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Joel Ndondo
Villarrobledo
(SPA-3)
2
Jabs Newby
Cartagena
(SPA-3)
1
Javier Nicolau
Alginet
(SPA-3)
2
Willy Nunez
Villarrobledo
(SPA-3)
1
Jorge Oliva
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Sergio Olmos
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Diamond Onwuka
Villarrobledo
(SPA-3)
1
Anej Orel
Hestia Menorca
(SPA-3)
1
Volodymyr Orlov
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
1
Alejandro Ortega
Valencia B.C.
(SPA-3)
U18 Valencia Basket
(ANGT)
3
Alfonso Ortiz
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
3
Marc Pages
Mollet
(SPA-3)
1
Joan Pardina
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Joel Parra
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Jorge Parra
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Arnau Parrado
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Jacob Patrick
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Johannes Patrick
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Dimitrios Patsantzopoulos
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Tomas Pereyra
La Roda
(SPA-3)
1
Josep Perez
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Daniel Perez
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Pablo Perez
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Gerardo Perez
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Erik Persson
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
1
Alexandre Pevadze
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Jean Pierre-Charles
Mollet
(SPA-3)
1
Alberto Redondo
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Alejandro Requena
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Alfonso Jose Ribera
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Byron Richards
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Diego Rivas
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Alejandro Rivas
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Manuel Rodriguez
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Alvaro Rodriguez
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Samuel Rodriguez
Cartagena
(SPA-3)
2
Javier Rodriguez Marin
Mollet
(SPA-3)
2
Sergio Romero
Alginet
(SPA-3)
1
Guillem Rubio
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Alejandro Ruiz
U18 Valencia Basket
(ANGT)
1
Victor Ruiz
Albacete
(SPA-3)
2
Guillermo Ruiz
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Candido Sa
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Guillem Sabates
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Musa Sagnia
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Quim Salvans
La Roda
(SPA-3)
2
Cedrick Sam Mbaka
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Adrian Sanchez
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Chrysostomos Sandramanis
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Juan Santana
Albacete
(SPA-3)
1
Nico Santana Mojica
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Alvaro Sanz
La Roda
(SPA-3)
2
Alessandro Scariolo
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Lucas Schiebelhut Luis
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
1
Logan Schilder
Hestia Menorca
(SPA-3)
1
Nils Schmitz
U18 Porsche Ludwigsburg
(ANGT)
1
Christian Segui
Albacete
(SPA-3)
1
Miguel Serrano
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
2
Marc Sese
Mollet
(SPA-3)
2
Daniil Shelist
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Filip Siewruk
Villarrobledo
(SPA-3)
2
Manel Signes
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Toms Skuja
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Tautvydas Slezas
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Thomas Smallwood
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Laron Smith
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Ilia Sorokin
Hestia Menorca
(SPA-3)
1
Aris Sotiriou
U18 Promitheas Patras
(ANGT)
1
Angel Soto
Mollet
(SPA-3)
1
Morgan Stilma
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Matthew Strazel
U18 LDLC ASVEL
(ANGT)
1
Martin Svoboda
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Michal Svojanovsky
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Alex Tamayo
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Ismael Tamba
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1
Zach Tavitian
Zentro Basket Madrid
(SPA-3)
2
Ramel Thompkins
Sant Antoni
(SPA-3)
1
Raul Timoner
Hestia Menorca
(SPA-3)
2
Denis Tokaev
Alginet
(SPA-3)
1
Samuel Trujillo Suarez
CBA Gran Canaria
(SPA-3)
1
Bernat Vanaclocha
Alginet
(SPA-3)
1
Javier Vazquez
U18 Movistar Estudiantes
(ANGT)
1
Guillem Vazquez
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Luis Verdeguer
Alginet
(SPA-3)
2
Marcel Verdu
Alginet
(SPA-3)
2
Eduardo Vicente
Real Canoe N.C.
(SPA-3)
2
Rafael Vila
Valencia B.C.
(SPA-3)
2
Marek Vyroubal
U18 USK Praha
(ANGT)
1
Devin Wright
Coviran Granada
(SPA-2)
1
Artem Yailo
Mollet
(SPA-3)
1
Arturs Zagars
U18 Joventut Badalona
(ANGT)
1
Jaume Zanca
Maderas Sorli Benicarlo
(SPA-3)
2
Alejandro Zurbriggen
Alginet
(SPA-3)
1
Matheus de Souza
U18 Unicaja Malaga
(ANGT)
1