All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Bulgaria
Bulgaria - Division A
Teams
Polytechnica Sofia
Nayden Naydenov
Nayden
Naydenov
Opponents
May 20, 1999 (25 years old)
Bulgarian
1m86 / 6-1
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="179297" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Nayden Naydenov has faced 274 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Dian Abrashev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Georgi Adirkov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Tsvetomir Akimov
Champion 2006
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
4
Aleksandar Aleksandrov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Valentin Anakiev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Jordan Anastasov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Aleksandar Anguelov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
NSA Sofia
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
3
Atanas Anguelov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Antonio Antov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Juliy Arabadjiyski
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Aleks Atanasov
Champion 2006
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
4
Kamen Atanasov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
3
Viktor Avramov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Vladiyan Avramov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Georgi Avramov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Hristo Bachkov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Momchil Banev
Slavia
(BUL-2)
1
Haydar Barakat
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Georgi Barzakov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
6
Leonid Bazhanov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Filip Berg
Champion 2006
(BUL-2)
2
Aleks Borisov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Aleksandar Boyadjiev
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Boyan Boyanov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Aleksandar Boychev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Hristo Bozukov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Martin Byankov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Hasan Caus
Champion 2006
(BUL-2)
2
Kristiyan Chelenkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Tsvetomir Chernokozhev
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Georgi Damyanov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Academic Sofia 2
(BUL-2)
NSA Sofia
(BUL-2)
6
Nikola Davidov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Anton Dikov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Daniel Dikov
Slavia
(BUL-2)
1
Lachezar Dimitrov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Krasimir Dimitrov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Angel Dimitrov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Aleksandar Dimitrov
Athletic Sofia
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Martin Dimitrov
Slavia
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
4
Radostin Dimitrov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Viktor Dimitrov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Konstantin Dochev
Champion 2006
(BUL-2)
2
Plamen Donchev
Slavia
(BUL-2)
1
Milen Dudev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
5
Andrei Dulgheru
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Rajko Dundalov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Filip Emilov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Deyan Emilov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Emil Emilov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Dragomir Enchev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
NSA Sofia
(BUL-2)
5
Samuel Francis
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Velislav Galabov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
6
Pavlin Ganchev
Pravets
(BUL-2)
3
Hristo Gatev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
5
Aleksandar Gavalyugov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Mihail Gavazov
Balkan 2
(BUL-2)
4
Nikolay Gelov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Dimitar Genov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Robert Georgiev
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Nikolay Georgiev
UE Varna
(BUL-2)
1
Stoyan Georgiev
Mix Sofia
(BUL-2)
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
5
Konstantin Georgiev
Vidabasket
(BUL-2)
1
Martin Georgiev
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Stanoy Georgiev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Slav Georgiev
Slavia
(BUL-2)
3
Kristiyan Georgiev
Slavia
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
3
Tzvetan Georgiev
Pravets
(BUL-2)
1
Desislav Georgiev
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Stanimir Georgiev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Ivan Georgiev
Fab Five BUBA
(BUL-2)
1
Viktor Gergov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Viktor Germanov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Viktor Gluharov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Stefan Gogev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Vasil Golov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Martin Gorunov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Aleksandar Grigorov
Slavia
(BUL-2)
1
Stefan Guninski
Pravets
(BUL-2)
3
Danail Hristov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
Pravets
(BUL-2)
2
Veselin Hristov
Balkan 2
(BUL-2)
3
Ivan Hristov
Balkan 2
(BUL-2)
2
Mario Hristov
Pravets
(BUL-2)
3
Martin Hristov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Dinko Hristov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Preslav Hristov
Pravets
(BUL-2)
1
Georgi Hristov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
1
Marian Hubanov
Balkan 2
(BUL-2)
3
Jimmie Hunt
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Aleksandar Iliev
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Dimitar Iliev
UE Varna
(BUL-2)
1
Angel Iliev
Champion 2006
(BUL-2)
1
Boyan Iliev
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Aleksandar Iliev
Vidabasket
(BUL-2)
1
Evgeni Iliev
Champion 2006
(BUL-2)
1
Antonio Iliev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Metodi Iliev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Ivan Iliev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Vangel Iliev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Georgi Iliev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Andrey Ivanov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
2
Nikolay Ivanov
Pravets
(BUL-2)
Academic Sofia 2
(BUL-2)
3
Tsvetan Ivanov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Denislav Ivanov
Athletic Sofia
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Aleksandar Ivanov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
Fab Five BUBA
(BUL-2)
3
Aleks Ivanov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Dimitar Ivanov
Pravets
(BUL-2)
1
Evgeni Ivanov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Stiliyan Ivanov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Paulin Jardim
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Dimitar Jordanov
Slavia
(BUL-2)
1
Radoslav Jordanov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Daniel Jordanov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Kamen Kamenov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
4
Mihail Kapitanov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Nikola Karakolev
Fab Five BUBA
(BUL-2)
1
Konstantin Kasarov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Stoyan Kaynarov
Champion 2006
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
4
Georgi Kenderov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Erik Kirilov
Balkan 2
(BUL-2)
Pravets
(BUL-2)
3
Todor Kolev
Pravets
(BUL-2)
Chavdar Troyan
(BUL-2)
4
Julian Kolev
Vidabasket
(BUL-2)
1
Radoslav Kolev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Sava Konstantinov
Mix Sofia
(BUL-2)
Champion 2006
(BUL-2)
3
Mihail Kostadinov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Ventsislav Kostov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Milen Kostov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Aleksandar Krastev
UE Varna
(BUL-2)
1
Kristiyan Krastev
UE Varna
(BUL-2)
1
Georgi Krastev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Georgi Krastev
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Krasimir Krastev
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Georgi Kuchkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Alan Kurshumov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Tsvetomir Kurtev
UE Varna
(BUL-2)
1
Kostadin Lazarov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
2
Radoslav Lazarov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Lachezar Lazarov
Balkan 2
(BUL-2)
2
Nikolay Lekov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Maxim Lezginov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
1
Lubomir Lilov
Pravets
(BUL-2)
1
Martin Mandalski
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
NSA Sofia
(BUL-2)
5
Milen Manov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Ventsislav Manuilov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Viktor Margaritov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Nikolay Marinov
UE Varna
(BUL-2)
1
Marin Marinov
Balkan 2
(BUL-2)
1
David Marinov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Hrisimir Marinov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Riccardo Massafra
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Boris Matrakov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
3
Vasil Merakov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Nikolay Mihaylov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
2
Vasil Mihaylov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Hristo Mihaylov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Stefan Mihaylov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Georgi Mihaylov
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Daniel Milchev
Academic Sofia 2
(BUL-2)
NSA Sofia
(BUL-2)
Pravets
(BUL-2)
5
Stoyan Milchev
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Danail Milev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Aleksandar Miller
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Aleksandar Milov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Yasen Milov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Vasil Milushev
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Damyan Minkov
Academic Sofia 2
(BUL-2)
2
Yanko Minkov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Martin Minkovski
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Viktor Mitev
Slavia
(BUL-2)
3
Matey Mitev
Mix Sofia
(BUL-2)
3
Aleksandar Mladenov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Vladimir Nankinski
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Angel Natskin
UE Varna
(BUL-2)
1
Preslav Nedelchev
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
2
Lyubomir Nedkov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Lubomir Nedkov
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Nikolay Nenchev
Balkan 2
(BUL-2)
1
Boyko Nestorov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Hristo Nikolov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Kristian Nikolov
UE Varna
(BUL-2)
1
Pavel Nikolov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Teodor Nikolov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Martin Nikolov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Mario Nikolov
Slavia
(BUL-2)
1
Gerasim Nikolov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Kiril Nizamov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Lubomir Oresharov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Konstantin Paisiev
Champion 2006
(BUL-2)
4
Kaloyan Panchev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
1
Mihail Pandev
Champion 2006
(BUL-2)
2
Dimitrios-Martin Papoulidis
Champion 2006
(BUL-2)
2
Georgi Pavlov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Ivan Pavlov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
3
Martin Pelichev
Slavia
(BUL-2)
2
Kamen Penchev
Academic Sofia 2
(BUL-2)
1
Ivaylo Perepechaev
Fab Five BUBA
(BUL-2)
1
Simeon Peshov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Petko Petkov
Balkan 2
(BUL-2)
Academic Sofia 2
(BUL-2)
3
Nikolay Petkov
Champion 2006
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Denis Petkov
Slavia
(BUL-2)
2
Tomislav Petkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Boris Petkov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
2
Stoyan Petkov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Kaloyan Petrov
Vidabasket
(BUL-2)
1
Daniel Petrov
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Pavlin Petrov
Balkan 2
(BUL-2)
4
Martin Petrov
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Vladimir Petrov
Pravets
(BUL-2)
1
Dimitar Petrov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Zahari Petrov
Slavia
(BUL-2)
1
Viktor Petrov
Slavia
(BUL-2)
1
Krasimir Petrov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Iliyan Pishtikov
Balkan 2
(BUL-2)
3
Aleksandar Podskochiev
UE Varna
(BUL-2)
1
Nikolay Pokrovnichki
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
Champion 2006
(BUL-2)
3
Vasil Popov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Valentin Popov
Slavia
(BUL-2)
2
Asen Popov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Lachezar Radev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Martin Radnev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
2
Martin Rusev
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Simeon Rusinov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Mersin Sali
Athletic Sofia
(BUL-2)
Fab Five BUBA
(BUL-2)
Champion 2006
(BUL-2)
5
Viktor Serafimov
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Georgi Shalamanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Ivo Slavchev
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Stanislav Slaveykov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Ivan St. Ivanov
Pravets
(BUL-2)
2
Martin Stamenov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Aleksandar Stanchev
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Dimitar Stanislavov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Kiko Stavrev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
4
Plamen Stefanov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Daniel Stefanov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Nikolay Stefanov
Slavia
(BUL-2)
1
Stefan Stefanov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Blagoy Stoitsov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
2
Kaloyan Stoyanov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
2
Svetoslav Stoyanov
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Damyan Stoyanov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Mihail Tanev
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Vitaliy Telcherov
Chernomorets Burgas
(BUL-2)
1
Boyan Tenev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Pavel Teofilov
Fab Five BUBA
(BUL-2)
2
Ivan Tilev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Denis Titov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Ivaylo Todorov
UE Varna
(BUL-2)
1
Martin Todorov
Champion 2006
(BUL-2)
4
Daniel Todorov
Slavia
(BUL-2)
1
Ognyan Todorov
Slavia
(BUL-2)
1
Veselin Traykov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Rumen Tsankov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Georgi Tsekov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Simeon Tsenov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Ivan Tsenov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Nikola Tsvetanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Minko Tsvetanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Denis Vasilev
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Kristiyan Vasilev
Balkan 2
(BUL-2)
1
Miroslav Vasov
Rilski Sportlist 2
(BUL-2)
1
Teodor Velchev
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Kaloyan Velinov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
1
Veselin Veselinov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Ivan Vl. Ivanov
Pravets
(BUL-2)
1
Ivaylo Vuchkov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Denislav Vutev
Balkan 2
(BUL-2)
1
Daniel Weisel
Champion 2006
(BUL-2)
1
Rumen Yanakiev
Athletic Sofia
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
3
Stefan Yanev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Gabriel Yonkov
Chavdar Troyan
(BUL-2)
1
Petar Zagorov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Todor Zahariev
Slavia
(BUL-2)
1
Daniel Zapryanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Strahil Zdravkov
Slavia
(BUL-2)
1
Svetlozar Zhelev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
Athletic Sofia
(BUL-2)
4
Viktor Zlatanov
Pravets
(BUL-2)
1