All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Team Pajulahti
Saku Levola
Saku
Levola
Opponents
Jan 1, 2000 (24 years old)
Finnish
1m86 / 6-1
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="236288" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Saku Levola has faced 164 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Akusti Aaltonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tuukka Aaltonen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Elmeri Abbey
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Samatar Abokar
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Niki Ahola
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Veeti Ala-Aho
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Tidiane Bah
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Gezim Bajrami
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Woeyram Bani
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Winslo Barry
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Stefan Beatovic
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Panu Blomgren
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Hugo Boman
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Aleksi Bragge
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Aubrey Conerly
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Sinan Coskun
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Guilherme De Souza
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Pyry Dementjeff
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Timur Emaldynov
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Leo Fajardo
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Roope Filtness
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Tuomas Flinck
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Edvard Gullichsen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Juuso Haapasaari
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Roni Halikko
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Robert Hall
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Lauri Hanninen
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Lauri Hattula
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Pyry Hinkkanen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Roy Hinkkanen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Chibueze Ihetu
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Saiquan Jamison
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Atte Jamsen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Lauri Jantti
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Iivari Jarvinen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jesse Javanainen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Joel Junttila
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Roy Juuti
Karkkila
(FIN-2)
2
Vili Kaijansinkko
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Eino Kandelin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Oliver Kanden
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Olli Kanerva
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Onni Kankkunen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Ville Karhu
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Aden Kariuki
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Mete Kaya
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Janne Ketola
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Kalle Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Lasse Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Roope Kinnunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Nestori Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
2
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Joona Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Kalle Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Tatu Koivunen
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Tomi Koppo
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Hannes Koskinen
Karkkila
(FIN-2)
2
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Eemeli Laaksonen
Karkkila
(FIN-2)
2
Veikka Lahteenkorva
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Touko Lahti
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Tatu Lehtisyrja
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Oskari Lehto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Jesse Lepankoski
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Matias Lilja
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tommi Luojus
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Miikka Luosmaa
Karkkila
(FIN-2)
2
Brunel Madzou
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Waltteri Makela
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Juuso Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Jari Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Santeri Mantynen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Jerrell Martin
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Antti Mattila
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Kalle Mattila
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Makol Mawien
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Mahmoud Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Yonis Mohamed
Karkkila
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Jussi Moilanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Edgard Mombilo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Brian Moultrie
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Markus Muilu
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Sauli Nappinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Gokul Natesan
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Kosti Naukkarinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Trey Niemi
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eemeli Niemi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
2
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Veikko Niskanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Prentiss Nixon
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Wille Nordell
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mikko Nurmi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Ossi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
1
Jaakko Oikari
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Veeti Parviainen
Karkkila
(FIN-2)
2
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Robin Pihlstrom
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Peetu Piirtola
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Joni Pohjonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Elmeri Porvari
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Jori Pukkila
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Ville Pyykkonen
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Oskari Rantala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Oliver Rasanen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Kristian Rasinaho
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Oskari Raute
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Tony Rautiainen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Elias Reponen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Elmeri Rinne
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Tarmo Rista
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Teemu Ritanotko
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Steve Robinson
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Thomas Ronnholm
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
2
Juuso Salmi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Joni Salmi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Eero Sateri
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Anton Savolainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Kavaughn Scott
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Daniel Siirama
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Eldar Skamo
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Albatrit Syla
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Leevi-Matias Taimela
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Niilo Tammi
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Teemu Tuomela
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Jarmo Uecker
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Ian Uwamungu
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Aku Valimaki
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Niklas Vallila
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Atte Valtonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Kevin Van Dessel
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Jimi Viita
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Eetu Villa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ville Virtaharju
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Kion Williams
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Abdimaalik Yusuf
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3