All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Belarus
Belarus - Premier League
Teams
Rubon Vitebsk
Vyacheslav Fominykh
Vyacheslav
Fominykh
Opponents
Dec 17, 1998 (25 years old)
Russian
2m18 / 7-2
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="236914" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Vyacheslav Fominykh has faced 140 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Kapachev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Danil Adaskov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Andrey Ageenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
4
Maksim Alekseev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
4
Konstantin Andreev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
4
Denis Bakshaev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Ivan Balduev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
7
Daniil Barysevich
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Dmitriy Bezrychenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Gleb Bigun
Brest Region
(BLR-1)
1
Pavel Bliznec
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
1
Andrei Bobkov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
4
Aleksey Bochkar
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
5
Nikita Bogdel
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Artsiom Brashko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Vatslav Bugaev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Viacheslav Buldyk
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Kiryl Chumakov
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Tavin Cummings
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Mikita Dashkevich
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Brooks Debisschop
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Maksim Dobrovolskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Ilya Dolnikov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Timur Dryukov
Grodno-93
(BLR-1)
2
Vladislav Dubovik
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
1
Egor Dudov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Egor Ermolchik
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Mihail Ermonin
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Sergey Fedorchuk
Brest Region
(BLR-1)
2
Anton Gaidel
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Roman Gest
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Aleksandr Gogarev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Mikhail Golubko
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Artem Govin
Brest Region
(BLR-1)
1
Nazar Guliev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Nikita Hadun
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Maxim Hantsevich
Brest Region
(BLR-1)
1
Dmitry Harlamenkov
Brest Region
(BLR-1)
1
Darol Hernandez
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Raman Hests
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Nathan Hoover
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Marcanvis Hymon
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Ivan Ignashin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Yuriy Ignatiev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Pavel Ilinchik
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Aleksey Iudkin
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Aleksandr Kalugin
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
1
Ivan Kalyaev
Grodno-93
(BLR-1)
2
Pavel Karasevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Timofey Karpuk
Brest Region
(BLR-1)
1
Aleksandr Kharkevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
4
Daniil Kolesnikov
Brest Region
(BLR-1)
1
Aleksandr Kopachev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Maksim Koratcov
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Vyacheslav Korzh
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Daniil Kosko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
4
Aleksey Kovalev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Sviatoslav Kovalev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Vladislav Kovalev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
4
Aleksandr Kozelkov
RGUOR Minsk
(BLR-1)
2
Maksym Kozlovets
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Grigory Kruk
Grodno-93
(BLR-1)
1
Yaroslav Kurapov
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
8
Dmitry Kuratnik
Grodno-93
(BLR-1)
2
Vladislav Lagodich
Brest Region
(BLR-1)
2
Maksim Lapko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Aleksandr Lavrenov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Alexey Lazarev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Vitaly Lebedev
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Maxim Lutych
Grodno-93
(BLR-1)
2
Artemi Lyashuk
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Dmitriy Mahnach
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Rostislav Makavchik
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Daniil Makritskiy
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Artem Malkov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
5
Artem Malyavko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Jan Marynin
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Nikita Matsal
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
8
Dupree McBrayer
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Tywain McKee
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
4
Timur Michailov
RGUOR Minsk
(BLR-1)
4
Vlad Mikulskiy
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Ilya Milashevskiy
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
5
Maksim Miroshnichenko
Grodno-93
(BLR-1)
2
Vladislav Moroz
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Nikita Myts
Brest Region
(BLR-1)
1
Nikita Nadeev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Dmitriy Naumenko
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Aliaksei Navoichyk
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Andrey Navoychik
Grodno-93
(BLR-1)
2
Aleksey Navoychyk
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
David Odiah
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Andrey Ojgo
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
4
Vladislav Pahomov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Vadzim Paiko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
4
Kanstantsin Pasko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Denis Pastukhov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Daniil Petruchenko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
2
Nikita Porohnenko
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Timofey Porolev
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Egor Potupchik
Grodno-93
(BLR-1)
2
Nikita Prokopenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Roman Radkovskiy
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Ivan Rekun
Brest Region
(BLR-1)
2
Evgeniy Ribkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Mihail Rogaschuk
Brest Region
(BLR-1)
1
Evheniy Savostian
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Maksim Sazonov
Grodno-93
(BLR-1)
2
Ilya Scherba
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Artem Sekushenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
5
Ilya Sharipov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Aleksey Sharipov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Grigoriy Sharko
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Roman Shcherbakov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Anton Shchurko
Brest Region
(BLR-1)
1
Aleksey Shevchenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RGUOR Minsk
(BLR-1)
7
Daniil Shishko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Artem Shkuratov
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Maksim Shustov
Grodno-93
(BLR-1)
2
Vladislav Shvakel
Grodno-93
(BLR-1)
2
Evgeniy Starostenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Mikita Stasilevich
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Cornelius Taylor
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Ivan Terehov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Egor Tomashevskiy
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Vadim Tretyak
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Arseni Tugarinov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Sergey Vabischevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
8
Mihail Vaido
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
6
Anton Vashkevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
4
Kirill Vaskovtsov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Timofey Verevkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Kirill Vinokurov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1)
2
Denis Yarets
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Aleksandr Yasevich
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Konstantin Yatchenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Yahor Yuryeu
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Gena Zahar
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Dmitriy Zaharenkov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Anton Zaretskiy
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
4