All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Spain
Spain - LEB Silver
Teams
Taldea
Joseba Iglesias
Joseba
Iglesias
Opponents
Oct 16, 1983 (40 years old)
Spanish
2m01 / 6-7
PF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="23751" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Joseba Iglesias has faced 248 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Alberto Abalde
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Seydou Aboubacar Hima
C.B. Prat
(SPA-3)
3
Kim Adams
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Gregorio Adon
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Andreu Adrover
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Tola Akomolafe
Guadalajara
(SPA-3)
1
Sergio Alonso
Leyma Coruña
(SPA-3)
1
Javier Alvarado
Gandia Basket
(SPA-3)
Amics Castello
(SPA-3)
3
Iker Andia
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Ferran Andres Beltran
Amics Castello
(SPA-3)
1
Joseba Aramburu
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Jon Aramburu
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Ales Arcelus
Araberri Basket Club
(SPA-3)
4
Roger Archiles
Amics Castello
(SPA-3)
1
Ander Arruti
Araberri Basket Club
(SPA-3)
Juaristi ISB
(SPA-3)
4
Asier Arzallus
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Alberto Aspe
Las Rozas
(SPA-3)
1
Xavier Assalit
Juaristi ISB
(SPA-3)
1
Ola Atoyebi
Juaristi ISB
(SPA-3)
Amics Castello
(SPA-3)
4
Alberto Ausina
Araberri Basket Club
(SPA-3)
Amics Castello
(SPA-3)
4
Jose maria Balmon
Las Rozas
(SPA-3)
2
Benat Barberena
Juaristi ISB
(SPA-3)
3
Jonathan Barcelo
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Alejandro Barrera
C.B. Prat
(SPA-3)
1
Federico Bavosi
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Pablo Bayle Mayor
Caceres
(SPA-3)
1
Cedric Belemene-Dzatabou
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
1
Robertas Bitinas
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Garfield Blair
Caceres
(SPA-3)
2
Jason Blair
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Borja Blanco
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
1
Brandon Brigman
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Howard Brown
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Martin Buesa
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Walter Cabral
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Edward Cage
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Jonah Callenbach
Avila
(SPA-3)
2
Alexandre Camarena
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Antonio Canellas
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Francisco Cardenas
Ourense
(SPA-3)
2
Aitor Carrera
Araberri Basket Club
(SPA-3)
3
Javier Carter
Caceres
(SPA-3)
2
Marcos Casado
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Juan Catala
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Joonas Caven
C.B. Prat
(SPA-3)
6
Pablo Chaparra
Amics Castello
(SPA-3)
1
Miguel Conejero
Caceres
(SPA-3)
2
Lluis Costa
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Joan Creus
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Anaterve Cruz
Avila
(SPA-3)
Fibwi Palma
(SPA-3)
3
Ivan Cruz
Las Rozas
(SPA-3)
2
Ivan Cubela
Juaristi ISB
(SPA-3)
1
Rafael De Bethencourt
Tenerife
(SPA-3)
Avila
(SPA-3)
2
Roberto De La Rosa
Tenerife
(SPA-3)
2
Ignacio De Miguel
Las Rozas
(SPA-3)
2
John Di Bartolomeo
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Mamadou Diarra
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
1
Diatta Diop
Cambados Xuven
(SPA-3)
1
Mamadou Diop
Cambados Xuven
(SPA-3)
1
Michel Diouf
Tenerife
(SPA-3)
1
Mark Dirugeris
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Eduardo Duran
Guadalajara
(SPA-3)
2
Michael Duty
Avila
(SPA-3)
1
Georvys Elias
Tenerife
(SPA-3)
2
Marcus Eriksson
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Jose Alberto Exposito
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Massine Fall
Avila
(SPA-3)
1
Malick Fall
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Joan Faner
Amics Castello
(SPA-3)
2
Alberto Farfan
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
1
Adrian Fernandez
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Pablo Fernandez
Avila
(SPA-3)
2
Jorge Fernandez
Ourense
(SPA-3)
2
Jose Fernandez
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Urko Fernandez
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Alberto Fernandez
Amics Castello
(SPA-3)
1
Arturo Fernandez
Avila
(SPA-3)
1
Fernando Fernandez
Avila
(SPA-3)
1
Manuel Ferreiro
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Dmitry Flis
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Francisco Flores
Tenerife
(SPA-3)
2
Julio Flores
Leyma Coruña
(SPA-3)
1
Dynile Forbes
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Ivan Garcia
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Ander Garcia
Araberri Basket Club
(SPA-3)
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Fabio Garcia
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Adrian Garcia
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
1
Taylor Garcia
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Jose Maria Garcia Flores
Amics Castello
(SPA-3)
2
Alejandro Garcia Lesmes
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
1
Alberto Garcia Sbert
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Guilherme Gitterer
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Aitor Gomez
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Gerard Gomila
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Alejandro Gonzalez
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Jose Maria Gonzalez
Avila
(SPA-3)
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
4
Luis Gonzalez
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Javier Gonzalez
Guadalajara
(SPA-3)
1
Devin Grimes
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Frederic Guallar
C.B. Prat
(SPA-3 PO)
3
David Guardia
Avila
(SPA-3)
2
Ignacio Guigou
Tenerife
(SPA-3)
2
Ruben Guillandeaux
Ourense
(SPA-3)
2
Eduardo Guillen
Guadalajara
(SPA-3)
2
Ibon Guridi
Juaristi ISB
(SPA-3)
4
Eduardo Hernandez
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Juan Herrero
Avila
(SPA-3)
1
Benat Hevia
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Victor Hidalgo
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Kyle Hill
Ourense
(SPA-3)
1
Albert Homs
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
C.B. Prat
(SPA-3)
3
Joseba Ibargutxi
Juaristi ISB
(SPA-3)
4
David Iriarte
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Eduard Jimenez Coll
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Robert Joseph
Avila
(SPA-3)
1
Guillermo Justo
Avila
(SPA-3)
1
Cheikhouna Kane
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Mansour Kasse
Caceres
(SPA-3)
2
Temur Kiknadze
Guadalajara
(SPA-3)
1
Yao Francis Koffi
Ourense
(SPA-3)
2
Ondrej Kohout
Avila
(SPA-3)
2
Radovan Kouril
Guadalajara
(SPA-3)
2
Thomas Laerke
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Lander Lasa
Juaristi ISB
(SPA-3)
1
Raul Lazaro
Leyma Coruña
(SPA-3)
Guadalajara
(SPA-3)
4
Bryan Leduc
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Shawn Lewis
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
1
Llorenc Llompart
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Sergio Llorente
Avila
(SPA-3)
2
Alvaro Lobo
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
1
Daniel Lopez
Tenerife
(SPA-3)
2
Xavier Lopez
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Daniel Lorenzo
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Javier Lucas
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Adrian Macia
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Hector Macia
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Tridon Makonda Moke
Avila
(SPA-3)
1
Jose Antonio Marco
Caceres
(SPA-3)
2
Anton Maresch
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Daniel Marin
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
1
Gerbert Marti
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Alvaro Martin Fernandez
Guadalajara
(SPA-3)
2
Aritz Martinez
Juaristi ISB
(SPA-3)
Cafés Aitona
(SPA-3)
4
Ruben Martinez
Las Rozas
(SPA-3)
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
4
Carles Marzo
FC Barcelona II
(SPA-3)
Avila
(SPA-3)
3
Juan Mato
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Sebastian Mbansogo Obiang
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Papa Mbaye
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Jose Medina
Caceres
(SPA-3)
2
Javier Medori
Guadalajara
(SPA-3)
2
Raul Mena
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
1
Adrian Mendez
Avila
(SPA-3)
1
Jose Luis Merino
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Alberto Miguel
Ourense
(SPA-3)
1
Imanol Millares
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Shalawn Miller
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Miguel Molina
Las Rozas
(SPA-3)
1
Sammy Monroe
Tenerife
(SPA-3)
2
Miguel Montanana
Caceres
(SPA-3)
1
Nicholas Moore
Tenerife
(SPA-3)
2
Mikel Motos
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Boubacar Moungoro
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Pablo Movilla
Ourense
(SPA-3)
2
Javier Nasarre
Amics Castello
(SPA-3)
2
Gana Ndiaye
Cafés Aitona
(SPA-3)
1
Zoran Nikolic
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Jose Nogues
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Anthony Oha
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Ike Okoye
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Julen Olaizola
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Juan Martin Orellano
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Xabier Oroz
Juaristi ISB
(SPA-3)
1
David Ortega Diez
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Ander Ortiz
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Xabier Osa
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Alfredo Ott
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Jose Oubina
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Israel Pampin
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Antonio Pantin
Ourense
(SPA-3)
Fibwi Palma
(SPA-3)
3
Luis Parejo
Avila
(SPA-3)
Caceres
(SPA-3)
3
Javier Patino
Cambados Xuven
(SPA-3)
1
Devon Peltier
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
1
Josep Perez
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Javier Perez
Tenerife
(SPA-3)
1
Diego Perez
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Sergio Perez
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Javier Perez Alvarez
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Marcos Portalez
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Agustin Prieto
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Alexander Rapier
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
2
Oscar Raya
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Norman Rey
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Eduard Riu
FC Barcelona II
(SPA-3)
2
Juan camilo Riveiro
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Matt Robertson
Avila
(SPA-3)
1
Javier Rodriguez
Gandia Basket
(SPA-3)
2
Alberto Rodriguez
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Manuel Rodriguez
Amics Castello
(SPA-3)
2
Javier Roman
Leyma Coruña
(SPA-3)
2
Alex Ros
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Juan manuel Ruiz
Ourense
(SPA-3)
Caceres
(SPA-3)
4
Marius Rutkauskas
Guadalajara
(SPA-3)
1
Miguel Ryan
Tenerife
(SPA-3)
1
Ivan Saez
Araberri Basket Club
(SPA-3)
1
Raul Sales
Amics Castello
(SPA-3)
2
Javier Salson
Las Rozas
(SPA-3)
Guadalajara
(SPA-3)
3
Pablo Sanchez
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Eric Sanchez
Gandia Basket
(SPA-3)
1
Agusti Sans
C.B. Prat
(SPA-3)
4
Jon Santamaria
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Jorge Sanz
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Cheick Sekou-Conde
Avila
(SPA-3)
2
Victor Serrano
C.B. Prat
(SPA-3)
Juaristi ISB
(SPA-3)
6
Rolands Smits
Fundacion B. Fuenlabrada
(SPA-3)
2
Maximiliano Sole Mouratay
Guadalajara
(SPA-3)
2
Sergio Soria
Las Rozas
(SPA-3)
2
Pape Amadou Sow
Juaristi ISB
(SPA-3)
1
Nick Spires
FC Barcelona II
(SPA-3)
1
Arthu Henrique Stela
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Malik Story
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Alejandro Suarez
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Ruben Suarez
Alimerka Oviedo
(SPA-3)
2
Dario Suarez
Leyma Coruña
(SPA-3)
Marin Peixe Galego
(SPA-3)
4
Alex Thompson
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Marko Todorovic
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Joan Tomas
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Sergio Tome
Leyma Coruña
(SPA-3)
1
Cody Toppert
Ourense
(SPA-3)
1
Ismael Torres
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Gabriel Torres
Fibwi Palma
(SPA-3)
1
Federico Ucles
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Aleksandar Ugrinoski
Las Rozas
(SPA-3)
2
Jon Uriarte
Araberri Basket Club
(SPA-3)
4
Ignacio Urtasun Uriz
Cafés Aitona
(SPA-3)
2
Lucas Vaquero
Cambados Xuven
(SPA-3)
2
Albert Ventura
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Antoni Jaume Vicens
Ourense
(SPA-3)
Fibwi Palma
(SPA-3)
3
Sergio Vidal Baldovi
Guadalajara
(SPA-3)
1
Roger Vilanova
C.B. Prat
(SPA-3)
6
Guillem Vives
C.B. Prat
(SPA-3)
2
Matthew Webster
Ourense
(SPA-3)
2
Kelsey Lee Williams
Caceres
(SPA-3)
1
Nick Wolf
Las Rozas
(SPA-3)
2
Devin Wright
MoraBanc Andorra
(SPA-3)
2
Nestor Zamora
Araberri Basket Club
(SPA-3)
2
Alexandre Zhigulin
FC Barcelona II
(SPA-3)
1
Imanol Zubizarreta
Juaristi ISB
(SPA-3)
2
Gediminas Zyle
Juaristi ISB
(SPA-3)
2