All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Bulgaria
Bulgaria - Division A
Teams
BUBA
Ivan Georgiev
Ivan
Georgiev
Opponents
Aug 21, 1990 (33 years old)
Bulgarian
1m90 / 6-3
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="238003" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Ivan Georgiev has faced 190 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Dian Abrashev
Mix Sofia
(BUL-2)
4
Omar Al-Ayubi
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
2
Nikolay Aladjov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Valentin Anakiev
Mix Sofia
(BUL-2)
4
Atanas Anguelov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
3
Aleksandar Anguelov
Slavia
(BUL-2)
1
Juliy Arabadjiyski
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
3
Aleks Atanasov
Champion 2006
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Orlin Atanasov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
2
Viktor Avramov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Georgi Avramov
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Hristo Bachkov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Haydar Barakat
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Georgi Barzakov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Filip Berg
Champion 2006
(BUL-2)
1
Aleks Borisov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Aleksandar Boyadjiev
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Radoslav Buyukliev
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Martin Byankov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Kristiyan Chelenkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Georgi Damyanov
NSA Sofia
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Nikola Davidov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Anton Dikov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Daniel Dikov
Slavia
(BUL-2)
1
Aleksandar Dimitrov
CSKA Sophia
(BUL-2)
Athletic Sofia
(BUL-2)
3
Radostin Dimitrov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Martin Dimitrov
Slavia
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
2
Konstantin Dochev
Champion 2006
(BUL-2)
1
Plamen Donchev
Mix Sofia
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
2
Milen Dudev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
2
Andrei Dulgheru
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Dragomir Enchev
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
1
Samuel Francis
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
3
Velislav Galabov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Pavlin Ganchev
Pravets
(BUL-2)
2
Hristo Gatev
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Aleksandar Gavalyugov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Mihail Gavazov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Aleksandar Gavrilov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Dimitar Genov
CSKA Sophia
(BUL-2)
4
Stanimir Georgiev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Tzvetan Georgiev
Pravets
(BUL-2)
1
Kristiyan Georgiev
Slavia
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Slav Georgiev
Slavia
(BUL-2)
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Stoyan Georgiev
Mix Sofia
(BUL-2)
3
Stanoy Georgiev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Jordan Georgiev
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Viktor Gergov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Viktor Germanov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
2
Stefan Gogev
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Vasil Golov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Hristo Gospodinov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Stefan Guninski
Pravets
(BUL-2)
2
Lubomir Halkaliev
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Danail Hristov
Pravets
(BUL-2)
2
Mario Hristov
Pravets
(BUL-2)
2
Preslav Hristov
Pravets
(BUL-2)
1
Daniel Hristov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
2
Martin Hristov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Ivan Hristov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Veselin Hristov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Dinko Hristov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Jimmie Hunt
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Evgeni Iliev
Champion 2006
(BUL-2)
1
Ivan Iliev
Mix Sofia
(BUL-2)
4
Metodi Iliev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Vangel Iliev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Georgi Iliev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Antonio Iliev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
1
Erik Iskrenov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Aleksandar Ivanov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Denislav Ivanov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
CSKA Sophia
(BUL-2)
Athletic Sofia
(BUL-2)
5
Aleks Ivanov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Nikolay Ivanov
Pravets
(BUL-2)
1
Stiliyan Ivanov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Paulin Jardim
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Radoslav Jordanov
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Filip Kamenov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Petar Kamenski
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Konstantin Kasarov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Stoyan Kaynarov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Georgi Kenderov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Todor Kolev
Pravets
(BUL-2)
2
Radoslav Kolev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Daniel Kolev
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Sava Konstantinov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Milen Kostov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Georgi Krastev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Georgi Kuchkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Alan Kurshumov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Radoslav Lazarov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Maxim Lezginov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Daniel Lozanov
NSA Sofia
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Martin Mandalski
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Max Marangozov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Viktor Margaritov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Hrisimir Marinov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Marin Marinov
Balkan 2
(BUL-2)
1
David Marinov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Riccardo Massafra
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Boris Matrakov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Vasil Mihaylov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Hristo Mihaylov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Georgi Mihaylov
Mix Sofia
(BUL-2)
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
3
Stefan Mihaylov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Daniel Milchev
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Danail Milev
Mix Sofia
(BUL-2)
3
Yasen Milov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Martin Minkovski
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Matey Mitev
Mix Sofia
(BUL-2)
4
Stefan Mlazev
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Vladimir Nankinski
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Nayden Naydenov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Preslav Nedelchev
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Lyubomir Nedkov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Lubomir Nedkov
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Boyko Nestorov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Martin Nikolov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Deyan Nikolov
Pravets
(BUL-2)
1
Lubomir Oresharov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
2
Konstantin Paisiev
Champion 2006
(BUL-2)
2
Kaloyan Panchev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
3
Dimitrios-Martin Papoulidis
Champion 2006
(BUL-2)
2
Ivan Pavlov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Martin Pelichev
Slavia
(BUL-2)
1
Simeon Peshov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Nikolay Petkov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Ivan Petkov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
1
Denis Petkov
Slavia
(BUL-2)
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Tomislav Petkov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Evgeni Petrov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Vladimir Petrov
Pravets
(BUL-2)
2
Daniel Petrov
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Bobby Petrov
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
2
Dimitar Petrov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Pavlin Petrov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Martin Petrov
NSA Sofia
(BUL-2)
1
Krasimir Petrov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Iliyan Pishtikov
Balkan 2
(BUL-2)
1
Nikolay Pokrovnichki
Champion 2006
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
2
Asen Popov
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Valentin Popov
Slavia
(BUL-2)
1
Vasil Popov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Kiril Raykov
Mix Sofia
(BUL-2)
2
Martin Rusev
CSKA Sophia
(BUL-2)
4
Petar Rusev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Mersin Sali
Athletic Sofia
(BUL-2)
2
Viktor Serafimov
NSA Sofia
(BUL-2)
2
Georgi Shalamanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
4
Ivo Slavchev
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Stanislav Slaveykov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Martin Slavov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Ivan St. Ivanov
Pravets
(BUL-2)
1
Martin Stamenov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Dimitar Stanislavov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
1
Kiko Stavrev
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
Minyor 2015 Pernik
(BUL-2)
3
Nikolay Stefanov
Slavia
(BUL-2)
1
Blagoy Stoitsov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
3
Damyan Stoyanov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Kaloyan Stoyanov
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Ludmil Stoyanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Konstantin Stoyanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
2
Ivan Stoychev
Athletic Sofia
(BUL-2)
1
Valentin Subotinov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Boyan Tenev
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
1
Ivan Tilev
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
3
Martin Todorov
Champion 2006
(BUL-2)
2
Ognyan Todorov
Slavia
(BUL-2)
2
Daniel Todorov
Slavia
(BUL-2)
2
Thomas Tomov
Champion 2006
(BUL-2)
1
Rumen Tsankov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
1
Georgi Tsekov
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Simeon Tsenov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
4
Ivan Tsenov
Sportist 1959 Svoge
(BUL-2)
2
Nikola Tsvetanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
3
Minko Tsvetanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Denis Vasilev
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Kaloyan Velinov
Lokomotiv 2020
(BUL-2)
2
Veselin Veselinov
Hebar Pazardjik
(BUL-2)
2
Lachezar Vezirski
Polytechnica Sofia
(BUL-2)
2
Ivan Vl. Ivanov
Pravets
(BUL-2)
2
Daniel Weisel
Champion 2006
(BUL-2)
1
Rumen Yanakiev
Athletic Sofia
(BUL-2)
Slavia
(BUL-2)
2
Stefan Yanev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
1
Aleksandar Yonov
Mix Sofia
(BUL-2)
1
Petar Zagorov
Enigma Fireworks Sofia
(BUL-2)
2
Daniel Zapryanov
CSKA Sophia
(BUL-2)
1
Strahil Zdravkov
Slavia
(BUL-2)
1
Svetlozar Zhelev
Lokomotiv Sofia
(BUL-2)
3
Viktor Zlatanov
Pravets
(BUL-2)
1