All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone D
Teams
CJ Basket Taranto
Luca Sampieri
Luca
Sampieri
Opponents
Nov 22, 2003 (20 years old)
Italian
1m88 / 6-2
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="251562" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Luca Sampieri has faced 178 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Giovanni Allodi
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Lorenzo Ambrosin
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Marco Ammannato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Valerio Amoroso
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Obinna Anaekwe
Sala Consilina
(ITA-3 D)
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
3
Matteo Annese
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Riccardo Arienti
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Andrea Arnaldo
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Giorgio Artioli
Corato
(ITA-3 D)
2
Riccardo Ballabio
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Cesare Barbon
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Traore Bassidiki
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Nicola Bastone
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Pasquale Battaglia
Corato
(ITA-3 D)
2
Ernesto Beatrice
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Andrea Bianco
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Matteo Bini
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Igor Biordi
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Duilio Birindelli
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2
Ilia Boev
Corato
(ITA-3 D)
1
Stefano Borsato
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Riccardo Bottioni
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Kevin Brigato
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Federico Burini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Matteo Cagnacci
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Lorenzo Calbini
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Marco Caloia
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Flavio Cannavina
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Carlo Cantone
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Andrea Capitanelli
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
2
Marco Felice Capocotta
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Giovanni Carenza
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Matteo Carida
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Federico Casoni
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Janko Cepic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Raphael Chiti
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Luigi Cianci
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Luigi Cimminella
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Antonio Cioppa
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Rotnei Clarke
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Sreten Coralic
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Eugenio Cortese
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Valerio Cucci
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Marco Cucco
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Kevin Cusenza
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Pierluigi D'aiello
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Domenico D'argenzio
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Pietro Da Rin
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Edward Daniel
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Quirino De Laurentiis
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Alberto Del Prete
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Leonardo Del Sole
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Daniel Del Tedesco
Corato
(ITA-3 D)
1
Giorgio Di Bonaventura
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Emidio Di Donato
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Edoardo Di Emidio
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Alessandro Di Febo
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Nemanja Dincic
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Manuel Diomede
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Marcelo Dip
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Milos Divac
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Alessio Donadoni
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2
Filiberto Dri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Mathias Drigo
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Gabriel Dron
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Giacomo Eliantonio
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Hugo Erkmaa
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Matteo Fallucca
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Domenico Fasciocco
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
2
Gianmarco Fiusco
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Edoardo Fontana
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Davide Frizzarin
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Giorgio Galipo
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Giovanni Gambarota
Corato
(ITA-3 D)
2
Marco Gambelli
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Aldo Gatta
Corato
(ITA-3 D)
1
Tommaso Gatto
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Flavio Gay
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Mario Ghersetti
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Simone Giunta
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Mirko Gloria
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Daniele Greggi
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Andrea Grosso
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Giuseppe Grottola
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Arcangelo Guastamacchia
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Efe Idiaru
Corato
(ITA-3 D)
2
Iris Ikangi
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Francesco Infante
Corato
(ITA-3 D)
2
Federico Ingrosso
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Matija Jovovic
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Lazar Kekovic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Amar Klacar
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Giovanni Laquintana
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Marco Legnini
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Simone Lucarelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Diego Lucas
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Niccolo Lurini
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Roberto Maggio
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Constantin Maralossou
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Alessandro Marra
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Giulio Martini
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Loris Masciopinto
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
2
Alessandro Mastrodonato
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Davide Mastroianni
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Mattia Mastroianni
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Fatih Mehmedoviq
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Nicola Mei
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Mattia Melchiorri
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Marco Mennella
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Joseph Miaffo
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Jakov Milosevic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Bozo Misolic
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Baye Modo Seye
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
2
Niccolo Moffa
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2
Diego Monaldi
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Fabio Montanari
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Gioele Moretti
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Nicolas Morici
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Aleksandar Mrgic
Corato
(ITA-3 D)
1
Riccardo Murri
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Alessio Natalini
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Aleksa Nikolic
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Robert marian Paliciuc
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Matteo Parravicini
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Marco Pasqualin
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Manolo Perella
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
2
Sebastiano Perin
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Alessandro Perotti
Luiss Roma
(ITA-3 D)
2
Niccolo Petrucci
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Marco Pieri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Federico Pirani
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Ferdinando Provaroni
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Davide Pucci
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Andrea Quarisa
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Jacopo Ragusa
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Davide Raucci
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Niccolo Rinaldi
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2
Raffaele Romano
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Edoardo Ronca
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Riccardo Rossato
Givova Scafati
(ITA-2)
1
Andrea Sabatino
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Mattia Sacchi
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
2
Daniele Sandri
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Marco Santiangeli
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Gian Marco Sbaragli
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Guido Scali
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Magaye Seck
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Ettore Semprini Cesari
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Biagio Sergio
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Giorgio Sgobba
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Ilario Simonetti
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Georgi Sirakov
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Alessandro Sperduto
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Francesco Spinelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Mauro Stella
Corato
(ITA-3 D)
2
Victor Sulina
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2
Georges Tamani
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Luciano Tartamella
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Michael Teghini
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Iba Koite Thiam
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Davide Tolino
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Luca Toniato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Andrea Traini
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Alessio Truglio
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Lazar Trunic
Corato
(ITA-3 D)
1
Andrea Valentini
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Leonardo Valesin
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Davide Vavoli
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Marco Venga
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Riccardo Venier
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Armando Verazzo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Alessandro Vigori
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Vittorio Visentini
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
2
Donato Vitale
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Danilo Vukosavljevic
Corato
(ITA-3 D)
1
Alfonso Zampogna
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
2
Andrea Zini
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Dario Zucca
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
2