All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone B
Teams
CJ Basket Taranto
Francesco Montanaro
Francesco
Montanaro
Opponents
Oct 18, 2006 (17 years old)
-
-
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="284418" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Francesco Montanaro has faced 147 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Soma Abati Toure
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Michele Antelli
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Simone Aromando
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Lukas Aukstikalnis
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Paolo Bandini
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Francesco Bedetti
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Alberto Bedin
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Marcel Belmonte
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Luca Bendandi
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Gabriele Berra
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Corrado Bianconi
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Leonardo Biancotto
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Pietro Bizzotto
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Dejan Bresolin
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Mario Brunetto
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Santiago Bruno
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Alberto Cacace
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Matteo Cagliani
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Calbini
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Emanuele Carnevale
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Giulio Casagrande
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Edoardo Caversazio
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Giacomo Cecchinato
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Damian Cena Enzo
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Simone Centanni
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Janko Cepic
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Roberto Chessari
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Raphael Chiti
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Alberto Chiumenti
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Marco Contento
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Nunzio Corcelli
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Riccardo Crespi
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Riccardo Dalla Cia
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Tommaso De Gregori
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Alessandro De Sipio
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Francesco Deminicis
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Brian Dervishi
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Edoardo Di Emidio
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Roberto Di Iorio
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Manuel Di Meco
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Manuel Diomede
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Marcelo Dip
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Milos Divac
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Alessio Donadoni
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Gian Marco Drocker
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Gabriel Dron
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Giordano Durante
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Giacomo Eliantonio
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Yande Fall
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Luca Fazzi
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Riccardo Febbo
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Alessandro Ferrari
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Michele Ferrari
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Giacomo Filippini
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Edoardo Fontana
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Gianluca Frattoni
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Luca Galassi
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Galmarini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Tommaso Gatto
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Simone Gelormini
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Yannick Giombini
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Kristaps Gluditis
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Francesco Gnecchi
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Elia Gobbo
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Vlatko Granic
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Giacomo Granieri
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Vincenzo Guaiana
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Arcangelo Guastamacchia
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Francesco Ihedioha
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Darryl Jackson
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Balsa Kaludjerovic
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Dimitri Klyuchnyk
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Alessandro Lanotte
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Stefano Laudoni
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Gianmarco Leggio
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Giovanni Lenti
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Allegri Lorenzo
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Mattia Magrini
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Ousmane Maiga
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Vangelis Mantzaris
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Tommaso Marangoni
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Edoardo Maresca
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Lucio Martini
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Roberto Marulli
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Loris Masciopinto
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Daniele Mastrangelo
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Armin Mazic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Daniele Merletto
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Tommaso Minoli
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Molinaro
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Moustapha Ndiaye
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Kevin Ndzie
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Matteo Negri
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Alessandro Nisi
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Samuel Nkot Nkot
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Ivan Onojaife
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Federico Osellieri
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Tommaso Oxilia
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Francesco Padovani
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Panzini
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Francesco Paolin
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Francesco Papa
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Andrea Pastore
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Djordje Pazin
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Niccolò Pellicano
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Sebastiano Perin
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Marco Perin
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Andrea Petracca
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Marco Petrucci
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Goce Petrushevski
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Stefano Pierotti
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Giovanni Poggi
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Mitchell Poletti
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Matteo Porcù
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Alex Ranuzzi
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
2
Thomas Reale
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Juan Ignacio Rodriguez Suppi
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Samuele Romagnoli
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Diego Ronchini
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Tommaso Rossi
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Stefano Rubinetti
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Nicolo Salvinelli
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Marco Santiangeli
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Andrea Scanzi
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Federico Schiavon
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Fabio Sebastianelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Giacomo Siberna
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Sven Smajlagic
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Gianmarco Sorrentino
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Stefano Spizzichini
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Nicolas Stanic
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Georges Tamani
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Roman Tchintcharauli
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Edoardo Tiberti
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Simone Tomasini
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Luca Toniato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Simone Turin
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Karlo Uljarevic
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Gregorio Urbano
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Antonio Valentini
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Lorenzo Varaschin
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
2
Simone Vecerina
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Enrico Vettori
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Sebastian Vico
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Joshua Vita Sadi
General Contractor Jesi
(ITA-3 B)
1
Marcis Vitols
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Elia Zinato
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1