All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Ura Basket
Roope Tammi
Roope
Tammi
Opponents
Mar 29, 1995 (29 years old)
Finnish
1m83 / 6-0
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="61933" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Roope Tammi has faced 174 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Otto Aalto
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Eero Aaltonen
Bisons Loimaa
(FIN-1)
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
2
Lauri Aaltonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lasse Aavamaki
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
3
Robert Ahman
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Aleksanteri Ahola
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Olli Ahvenniemi
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Aleksi Alanen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Juho Ali-Tolppa
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Daniel Bailey
BC Nokia
(FIN-2)
1
Melvin Baker
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Robert Barlund
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Sebastian Booker
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Todd Brown
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Jaraun Burrows
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Cesar Carapinha
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Baboucarr Ceesay
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Ronald Clark
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Kristofer Clement
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Aubrey Conerly
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Karl Engelvuori
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Miika Eriksson
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Jussi Eskola
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Hunter Gibson
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Joshua Gouch
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Justice Graham
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Teemu Grohn
Karkkila
(FIN-2)
1
Ville Haapoja
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Joni Harjula
BC Nokia
(FIN-2)
1
Joseph Harris
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Teemu Hartikainen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Vili Hautala
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Matti Hautala
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Joel Heinikoski
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Tuomo Heino
Karkkila
(FIN-2)
1
Osku Heinonen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Eero Heinonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Joni Herrala
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Juho Hietanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Mark Hill
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Garrius Holloman
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Darrell Holmes
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Tuomas Iisalo
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Samir Itani
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
1
Jeb Ivey
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
David Jackson
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Pierre Jallow
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Jalonen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Nikola Jeftic
BC Nokia
(FIN-2)
1
Joel Jokinen
Karkkila
(FIN-2)
1
Clifton Jones
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Anthony Jones
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Joakim Jousisto
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Robert Juvonen
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Samu Kaaresvirta
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Vili Kaijansinkko
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Ilmari Kallio
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Olli Kanerva
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Aleksi Kantonen
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Ville Karvonen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Jukka Kataja
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Mikael Kauhanen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Juho Kauro
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Jermel Kennedy
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Tyrone Kent
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Justus Kilpinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Roope Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Janne Kinnunen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Karkkila
(FIN-2)
2
Aatu Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
1
Mikko Koivisto
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
Villematti Kopio
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Juha Korhonen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Aleksi Koskinen
BC Nokia
(FIN-2)
1
Jimi Koskinen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Hannes Koskinen
Karkkila
(FIN-2)
1
Johan Kotavuo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Henri Kotavuo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Topias Kuukkanen
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
1
Vesa-Pekka Laine
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Tero Laitinen
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Cedric Latimer
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Eero Lehtinen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Antero Lehto
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Jarno Lehto
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
1
Severi Liljeberg
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Carl Lindbom
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Greg Logins
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Kenneth Lowe
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Ville Makalainen
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
Valtteri Makalainen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Tino Makela
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Samuli Makela
Karkkila
(FIN-2)
1
Jesse Mantyla
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Santeri Mantynen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Otto Markkanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Miikka Marttinen
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
1
Rasmus Marttinen
Karkkila
(FIN-2)
1
Ryan McDade
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
Chris McEachin
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Brandon McKnight
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Brady Morningstar
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Kimmo Muurinen
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Michael Myllyniemi
BC Nokia
(FIN-2)
1
Henri Niemisto
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Antti Nikkila
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Antti Niskanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Jarno Nissinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Matti Nuutinen
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
Anton Odabasi
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Samuli Oja
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Reijo Ojanen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Joonas Ojasalo
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Matias Oksa
Karkkila
(FIN-2)
1
Jerome Osmanu Djeen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Kevin Ots
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
James Padgett
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Topias Palmi
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Niko-Pekka Pantsu
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Jani Parkkinen
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
2
Miro Patrakka
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Ilpo Pehkonen
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Ville Pekkola
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Atte Perttu
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
1
Timi Puittinen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Miki Puittinen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Henry Pwono
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Jesse Rakkolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Jalmari Ranta
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Juho-Kusti Rasanen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Kristian Rasinaho
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Tobias Reinholt
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Antti Rindell
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Teemu Rintala
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Brett Roseboro
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Santeri Ryynanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Mikael Saari
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tuomas Saarinen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Santeri Salonen
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Mikael Sandberg
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Toni Savino
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-1)
1
Eldar Skamo
BC Nokia
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Petar Sparovic
BC Nokia
(FIN-2)
1
Jamie Stewart
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Deonta Stocks
Lahti Basketball
(FIN-2)
1
Tuomas Sukanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Teemu Sulonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Santeri Suomalainen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Sami Syrjala
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Anttoni Tapio
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Visa Tarjanne
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Leo Tarjanne
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Rudolf Tejha Mua
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Mikhail Torrance
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Arsene Towa
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Ville Tuominen
BC Nokia
(FIN-2)
1
Teemu Turunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-1)
3
Lamonte Ulmer
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Henri Valimaa
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Jari Vanttaja
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Henri Ventoniemi
BC Nokia
(FIN-2)
1
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Oskari Virolainen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Damond Williams
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Nick Wright
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Jerrah Young
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Rickey Young
HoNsU BC Jyvaskyla
(FIN-2)
1
Martin Zeno
Bisons Loimaa
(FIN-1)
1