All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Espoo Basket Team
Eero Jaakkola
Eero
Jaakkola
Opponents
Oct 6, 1998 (25 years old)
Finnish
1m84 / 6-1
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="70246" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Eero Jaakkola has faced 199 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Lasse Aavamaki
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Samatar Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Guled Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Cristian Ahokas
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Okko Ailio
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Joona Airenne
Ura Basket
(FIN-2)
1
Alvar Aladin
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Cihat Altunel
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Veeti Amegbedzi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Juha Anttila
Karkkila
(FIN-2)
2
Joni Arell
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Elmeri Aulasuo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Tidiane Bah
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Winslo Barry
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Mbye Bittaye
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Ilkka Blomqvist
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
3
Sebastian Booker
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Byron Burnett
Karkkila
(FIN-2)
2
Joshua Caldwell
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
D'Von Campbell
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
HL Coleman
Karkkila
(FIN-2)
2
Tuomas Ebeling
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jyri Eboreime
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Arvi Ekola
Karkkila
(FIN-2)
1
Karl Engelvuori
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Fedriko Fedriko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket
(FIN-2)
1
Olavi Goussev
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Justice Graham
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Bashkim Grepi
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Lasse Gummerus
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Juho Gummerus
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Ville Haapoja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jussi Hamalainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Ville Hanninen
Ura Basket
(FIN-2)
1
Matti Hautala
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Tuomo Heino
Karkkila
(FIN-2)
1
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Pyry Hinkkanen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Eemeli Hollo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Toni Honka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Roni Hyvarinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Eemeli Hyytiainen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Otto Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Teemu Jarhio
PeU-Basket
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
3
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Erno Johansson
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Juhani Jokio
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Niki Juntunen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Samu Kaaresvirta
PeU-Basket
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
3
Olli Kaijansinkko
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Oliver Kaisti
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Henri Kajander
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Karri Kallela
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Karri Kallio
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Enzo Kaminen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Aleksi Kantonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Aden Kariuki
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Severi Kaukiainen
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Mike King
Karkkila
(FIN-2)
1
Janne Kinnunen
Karkkila
(FIN-2)
3
Eemil Kivi
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Elmeri Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
2
Jani Kivinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Teemu Knihtinen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Ville Koivisto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Santtu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Konsta Konttinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
3
Joona Koskela
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Teemu Koskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
3
Jussi Kukkonen
Ura Basket
(FIN-2)
1
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Sakari Laakso
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Henri Laakso
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Eetu Lahdetniemi
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Oskari Laine
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Semi Laine
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Mirko Laitinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Santeri Latvala
Ura Basket
(FIN-2)
1
Antti Laukkanen
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Kashrell Lawrence
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Arttu Lecklin
Karkkila
(FIN-2)
2
Jami Lehti
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Jarno Lehto
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Samuli Lehtonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Ilari Lehtonen
Karkkila
(FIN-2)
1
Valtteri Leino
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Roni Leinonen
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Riku Lempio
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Elias Leskinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Tommi Lofstrom
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Atte Lohman
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Tomi Lommi
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Miikka Luosmaa
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Juuso Maenpaa
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Samuli Makela
Karkkila
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Santeri Mantynen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Pyry Marttinen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Rasmus Marttinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Raul Mononen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Anssi Niemi
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Artturi Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
2
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Mikael Nummi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Vili Nyman
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
1
Jukka Ohtonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Tuomas Oksa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Jarno Oksanen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Arttu-Kalle Ormala
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Rony Pais
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Miro Patrakka
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Alvar Pemberton
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Juha Piepponen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Aapo Pietilainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Joni Pohjonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Panu Pursiainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
3
Markus Rajala
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Pena Ranta
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Juho-Kusti Rasanen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tommi Rasi
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Saku Repo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Akseli Rikka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Aleksi Rikka
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket
(FIN-2)
1
Rasmus Roslund
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Mathias Rosqvist
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Alex Ruhanen
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Petteri Ruutiainen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Santeri Ryynanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Semi Saari
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Mikael Saari
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Arttu Saarijarvi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Eshaq Safi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Karri Sallyla
Ura Basket
(FIN-2)
1
Jussi Salmela
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
1
Joni Salmi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Micke Salo
Ura Basket
(FIN-2)
1
Olli Salonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Esko Salonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Kalle Salonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Lauri Salovaara
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Markus Santa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Janne Sarja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Tuomas Soinio
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Glenn Stokes
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Sauli Sukanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Matias Suomi
Ura Basket
(FIN-2)
1
Miro Suvinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Toni Svard
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Sami Tahvanainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Touko Tainamo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Tuure Takala
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Tero Takala
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Anttoni Tapio
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Joni Tarvonen
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Tuomas Tenkanen
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Kimmo Tolvanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Arsene Towa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Klaus Troberg
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Joona Tuomala
KTP-Basket II
(FIN-2)
1
Jani Tuoriniemi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Johannes Tynkkynen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Jarmo Uecker
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Emil Uotila
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Deandre Upchurch
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Markus Vallila
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Jere Valtonen
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Viljami Vanjoki
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Anselmi Vanjoki
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Sampo Vekkila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Panu Vertio
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jesse Virtanen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Calvin Ward
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Erik Waxlax
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Ricky Waxlax
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1