All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
Pyrintö Akatemia B
Lauri Hattula
Lauri
Hattula
Opponents
Jan 3, 1999 (25 years old)
Finnish
2m00 / 6-7
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="70284" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Lauri Hattula has faced 214 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mikael Aalto
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Tuomo Aalto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Elmeri Abbey
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Niki Ahola
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Veeti Ala-Aho
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Alzber Angalo
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Woeyram Bani
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Manuel Barnes
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Andrei Baryshev
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Stefan Beatovic
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Panu Blomgren
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Hugo Boman
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Aleksi Bragge
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Roi Byman
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Aubrey Conerly
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Guilherme De Souza
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Deng Deng
Korihait
(FIN-1)
1
Elias Diaz Suomela
Turun NMKY
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Peetu Drockila
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Timur Emaldynov
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Ossi Eskola
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Leo Fajardo
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Roope Filtness
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Joona Forsstrom
Ura Basket II
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Edvard Gullichsen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Juuso Haapasaari
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Marcus Haavel
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Teemu Hakkinen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Roni Halikko
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Robert Hall
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Anton Halttunen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket II
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Tuomas Heikkila
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Antti Heiskanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Mikael Herbert
Korihait
(FIN-1)
1
Elo Hiltunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Hollo
Ura Basket
(FIN-2)
1
Johnathan Hudson
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Sami Ikavalko
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Eetu Ilomaki
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Atte Jamsen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Lauri Jantti
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Iivari Jarvinen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jesse Javanainen
Ura Basket
(FIN-2)
1
Tuukka Juntunen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Pekka Jurvanen
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Roy Juuti
Karkkila
(FIN-2)
1
Vili Kaijansinkko
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Lauri Kallio
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Eino Kandelin
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Oliver Kanden
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Olli Kanerva
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Anton Kankaanpaa
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Onni Kankkunen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Pyry Kantomaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Ville Karhu
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Aden Kariuki
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Mete Kaya
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Justus Kilpinen
Korihait
(FIN-1)
1
Roope Kinnunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Kalle Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Lasse Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Nestori Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
2
Otso Knuutinen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Tatu Koivunen
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Santtu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Tevaun Kokko
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Miro Kollanen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Emil Komusaari
Ura Basket
(FIN-2)
1
Ossi Koski
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Hannes Koskinen
Karkkila
(FIN-2)
1
Johan Kotavuo
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Aku-Petteri Kuusinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Roope Kyyhkynen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Eemeli Laaksonen
Karkkila
(FIN-2)
2
Elias Lahdensuu
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eetu Lahdetniemi
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Jaakko Lahti
Korihait
(FIN-1)
1
Touko Lahti
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Vesa-Pekka Laine
Korihait
(FIN-1)
1
Semi Laine
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Jesper Laisaari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Lampen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Aleksi Lehtinen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Tatu Lehtisyrja
Espoo Basket Team
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Eero Lehtonen
Korihait
(FIN-1)
1
Elmo Lehtonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Aapo Lehtonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jesse Lepankoski
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Saku Levola
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Sebastian Lindberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Jaakko Linnolahti
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Valtteri Liukko
Raiders Basket
(FIN-2)
1
William Loyd
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tommi Luojus
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jere Luoma
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Eemi Luukkonen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Akseli Makela
Korihait
(FIN-1)
1
Waltteri Makela
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Onni Makynen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Juuso Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Jari Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Santeri Mantynen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Jerrell Martin
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Topias Mead
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Nicolas Meyer
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Mahmoud Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Yonis Mohamed
Karkkila
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Jussi Moilanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Edgard Mombilo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Eino Montin
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Nigel Moore
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Brian Moultrie
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Markus Muilu
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Adnan Mustafa
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Ura Basket II
(FIN-2)
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Kosti Naukkarinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Jake Newman
Karkkila
(FIN-2)
1
Markus Niemi
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
2
Artturi Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Kaapo Nikander
Karkkila
(FIN-2)
1
Veikko Niskanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Wille Nordell
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Ossi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Kristian Nurminen
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Otso Nuutinen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Arttu Nykanen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
1
Sean O'brien
Korihait
(FIN-1)
1
Tomi Papinoja
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Mikael Parpala
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Veeti Parviainen
Karkkila
(FIN-2)
1
Juan Pattillo
Korihait
(FIN-1)
1
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Elmeri Porvari
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Timi Puittinen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Ville Pyykkonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Otto Raisanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Oskari Rantala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Daniel Rantapaju
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Oliver Rasanen
Ura Basket
(FIN-2)
1
Timi Rasi
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Oskari Raute
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tony Rautiainen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Juuso Rikassaari
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Konsta Rinne
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Tarmo Rista
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket II
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Steve Robinson
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Alex Romu
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Thomas Ronnholm
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Semi Saari
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
1
Juuso Salmi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Elias Sauramo
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Toni Savino
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Anton Savolainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Kavaughn Scott
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Kaziwa Shiwan
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Joonas Sihto
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Daniel Siirama
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Eldar Skamo
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Toni Soininen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
2
Teemu Sulonen
Korihait
(FIN-1)
1
Matias Suomi
Turun NMKY
(FIN-2)
Ura Basket
(FIN-2)
2
Niilo Tammi
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Karkkila
(FIN-2)
2
Trenton Thompson
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Jaakko Tiittanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Lauri Tuomela
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Jarmo Uecker
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Aku Valimaki
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Niklas Vallila
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Samuel Valtonen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Atte Valtonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Kevin Van Dessel
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
3
Ville Vehnia
Vaasan Salama
(FIN-2)
1
Wiljami Vihiniemi
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Markus Viitanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
Karkkila
(FIN-2)
3
Nicholas Wesa
Karkkila
(FIN-2)
1
Joshua Wilchcombe
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Chaz Williams
Korihait
(FIN-1)
1
Chris Wray
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Akseli Ylipeltola
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2