All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (A)
Teams
Turun NMKY
Niko Mantere
Niko
Mantere
Opponents
Apr 25, 2000 (24 years old)
Finnish
1m95 / 6-5
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="72550" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Niko Mantere has faced 245 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mikael Aalto
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Tuomo Aalto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Kazembe Abif
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Aleksanteri Ahola
Lahti Basketball
(FIN-1)
2
Antti Ahonen
BC Nokia
(FIN-1)
2
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Harold Aidoo
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Joona Airenne
Ura Basket
(FIN-1)
1
Aapeli Alanen
Korihait
(FIN-1)
BC Nokia
(FIN-1)
Kataja Basket
(FIN-1)
3
Brian Asbury
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Robin Avist
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Daniel Bailey
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Antonio Ballard
Salon Vilpas
(FIN-1)
Lahti Basketball
(FIN-1)
2
Derrick Barden
Kouvot
(FIN-1)
1
Manuel Barnes
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Trae Bell-Haynes
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Tyrell Bellot-Green
Ura Basket
(FIN-1)
1
Wayne Bernard
Kouvot
(FIN-1)
1
Michael Besselink
BC Nokia
(FIN-1)
1
Perttu Blomgren
Kobrat
(FIN-1)
1
Hugo Boman
BC Nokia
(FIN-1)
2
Jarekious Bradley
Kataja Basket
(FIN-1)
2
Stephaun Branch
Ura Basket
(FIN-1)
1
Rion Brown
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Jaylon Brown
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Roi Byman
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Omar Calhoun
Espoo United
(FIN-1)
Kataja Basket
(FIN-1)
2
Tobin Carberry
Salon Vilpas
(FIN-1)
2
Eric Chime
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Chris Clarke
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Tim Coleman
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Aubrey Conerly
Kobrat
(FIN-1)
1
Vincent Council
BC Nokia
(FIN-1)
1
Stacy Davis
BC Nokia
(FIN-1)
2
Adrian Diaz
Kataja Basket
(FIN-1)
2
Daniel Dolenc
BC Nokia
(FIN-1)
2
Mario Edwards
Kobrat
(FIN-1)
1
Elias Eerikinharju
Salon Vilpas
(FIN-1)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Leo Eklund
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Ossi Eskola
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Tyler Flack
BC Nokia
(FIN-1)
1
Sherman Gay
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Jack Gibbs
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Devonne Giles
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Thomas Gipson
Kouvot
(FIN-1)
1
David Gonzalvez
Kouvot
(FIN-1)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Juan'ya Green
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Edvard Gullichsen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Ville Haapoja
BC Nokia
(FIN-1)
1
Joona Hakamaa
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Topi Halme
Espoo United
(FIN-1)
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Leyton Hammonds
BC Nokia
(FIN-1)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Eerik Harju
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Akseli Hartikainen
Espoo United
(FIN-1)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Javontae Hawkins
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Osku Heinonen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Petri Heinonen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Timo Heinonen
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Jalen Henry
BC Nokia
(FIN-1)
1
Mikael Herbert
Korihait
(FIN-1)
1
Joni Herrala
Kataja Basket
(FIN-1)
KTP-Basket
(FIN-1)
5
Lenni Hervola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Amir Hinton
Kouvot
(FIN-1)
1
Henri Hirvikoski
BC Nokia
(FIN-1)
1
Tuomas Hirvonen
Kouvot
(FIN-1)
Lahti Basketball
(FIN-1)
3
Demarcus Holland
BC Nokia
(FIN-1)
2
Justus Hollmen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Emmanuel Holloway
Korihait
(FIN-1)
1
Shawn Hopkins
BC Nokia
(FIN-1)
2
Tommi Huolila
Kataja Basket
(FIN-1)
2
Roni Hyvarinen
Kobrat
(FIN-1)
1
Aapo Ikola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Severi Iltanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Eero Innamaa
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Jeb Ivey
Espoo United
(FIN-1)
1
Mikko Jalonen
Korihait
(FIN-1)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Lauri Jantti
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Okko Jarvi
Espoo United
(FIN-1)
Kauhajoki
(FIN-1)
2
Jouko Jarvinen
Espoo United
(FIN-1)
1
Taylor Johns
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Gary Johnson
Korihait
(FIN-1)
1
Nino Johnson
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Kevin Johnson
Kouvot
(FIN-1)
1
Jamal Jones
Kobrat
(FIN-1)
1
Aaron Jones
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Cameron Jones
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Devoe Joseph
BC Nokia
(FIN-1)
1
Kalle Kalin
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Olli Kanerva
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Antti Kanervo
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Pyry Kantomaa
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Henri Kantonen
Salon Vilpas
(FIN-1)
2
Ville Karvonen
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Nikolas Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Severi Kaukiainen
KTP-Basket
(FIN-1)
Kouvot
(FIN-1)
4
Ville Kaunisto
Kouvot
(FIN-1)
1
Lassi Kilpinen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Lawrence Kinnard
Kobrat
(FIN-1)
1
Aatu Kivimaki
Salon Vilpas
(FIN-1)
3
Teemu Knihtinen
Kouvot
(FIN-1)
1
Otso Knuutinen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Mikko Koivisto
Salon Vilpas
(FIN-1)
3
Miro Kollanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Villematti Kopio
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Saku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Ossi Koski
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Kalle Koskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Tuukka Kotti
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Arttu Kumpulainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Topias Kuukkanen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Sakari Laakso
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Eemeli Laaksonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Dragan Labovic
BC Nokia
(FIN-1)
1
Eetu Lahdetniemi
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Jaakko Lahti
Korihait
(FIN-1)
1
Mikael Laihonen
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Vesa-Pekka Laine
Korihait
(FIN-1)
1
Riku Laine
Salon Vilpas
(FIN-1)
3
Johannes Lasaroff
Kataja Basket
(FIN-1)
3
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Dominique Lee
Korihait
(FIN-1)
1
Antero Lehto
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Eero Lehtonen
Korihait
(FIN-1)
1
Valtteri Leppanen
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Elias Leskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Isaiah Lewis
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Carl Lindbom
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Tomi Lommi
Kouvot
(FIN-1)
1
Core'von Lott
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Jere Luoma
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Miikka Luosmaa
Salon Vilpas
(FIN-1)
Ura Basket
(FIN-1)
2
Eemi Luukkonen
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Vesa Makalainen
Kataja Basket
(FIN-1)
Lahti Basketball
(FIN-1)
2
Waltteri Makela
BC Nokia
(FIN-1)
1
Akseli Makinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Santeri Makkonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Makuach Maluach
Kouvot
(FIN-1)
1
Greg Mangano
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Kenny Manigault
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
2
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Joel Mantynen
Kouvot
(FIN-1)
1
Santeri Mantynen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Coryon Mason
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Niko Mattila
BC Nokia
(FIN-1)
3
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Christopher McKnight
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Logan McLane
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Jamuni McNeace
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Henri Mennander
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Alvar Michelsen
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Markus Molenius
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Aaron Montonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Dominic Morris
Kobrat
(FIN-1)
1
Darious Moten
Espoo United
(FIN-1)
1
Samppa Mutila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Jussi Myllyniemi
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Juho Nenonen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
Kataja Basket
(FIN-1)
3
Trey Niemi
Ura Basket
(FIN-1)
1
Oskari Niemi
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Eemeli Niemi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Jaakko Nieminen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Lassi Nikkarinen
BC Nokia
(FIN-1)
2
Veikko Niskanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Mika Nuolivirta
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Aapeli Nurminen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Vili Nyman
KTP-Basket
(FIN-1)
Kouvot
(FIN-1)
3
Jarred Ogungbemi-Jackson
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Matias Ojala
Kataja Basket
(FIN-1)
Salon Vilpas
(FIN-1)
4
Isiah Osborne
Kouvot
(FIN-1)
1
Hugo Palin
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Topias Palmi
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
Kataja Basket
(FIN-1)
4
Panu Peltokangas
Korihait
(FIN-1)
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Olli Peltola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Henri Permanto
Kouvot
(FIN-1)
2
Atte Perttu
Kataja Basket
(FIN-1)
Ura Basket
(FIN-1)
4
Valtteri Pihlajamaki
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Hannes Polla
Kouvot
(FIN-1)
1
Nate Pollard
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Monyea Pratt
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Jervon Pressley
Espoo United
(FIN-1)
1
Karo Puittinen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Teemu Rannikko
Salon Vilpas
(FIN-1)
2
Oskari Rantala
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Markus Rautasalo
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Santeri Roiko
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Jimi Romppanen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Rene Rougeau
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Semi Saari
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Arttu Saarijarvi
Lahti Basketball
(FIN-1)
2
Eero Sahlberg
Ura Basket
(FIN-1)
1
Erik Sajantila
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Sami Salmenkivi
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Bojan Sarcevic
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Toni Savino
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Oskari Savolainen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Ilari Seppala
Kataja Basket
(FIN-1)
3
Vincent Simpson
Kataja Basket
(FIN-1)
2
Matt Simpson
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Eldar Skamo
BC Nokia
(FIN-1)
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Jamie Skeen
Kouvot
(FIN-1)
Salon Vilpas
(FIN-1)
2
Gleb Sokolov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Eetu Sosala
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Elijah Stewart
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Courtney Stockard
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Teemu Sulonen
BC Nokia
(FIN-1)
2
Ladarius Tabb
BC Nokia
(FIN-1)
2
Leevi-Matias Taimela
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Brandon Taylor
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Deshon Taylor
Kouvot
(FIN-1)
1
Dustin Thomas
Ura Basket
(FIN-1)
1
Trenton Thompson
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Joel Toikka
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Ilmari Toikkanen
Kouvot
(FIN-1)
2
Valtteri Toivanen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Lauri Toivonen
Espoo United
(FIN-1)
1
Joona Tuomala
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Iiro Tuomi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jussi Turja
Kobrat
(FIN-1)
1
Ville Turja
Kobrat
(FIN-1)
1
Jarmo Uecker
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Ian Uwamungu
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Marcus Van
Korihait
(FIN-1)
1
Marius Van Andringa
Kobrat
(FIN-1)
Ura Basket
(FIN-1)
2
Samuli Vanttaja
Kataja Basket
(FIN-1)
3
Eeti Varis
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Nuutti Vesanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Tuomas Viertola
Kobrat
(FIN-1)
1
Ville Virtaharju
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Roni Vuori
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Atte Vuoristo
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Daniel Waldin-Mullings
Kataja Basket
(FIN-1)
3
William Walker
KTP-Basket
(FIN-1)
2
Devante Wallace
Lahti Basketball
(FIN-1)
1
Brandon Walters
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Ricky Waxlax
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
Lahti Basketball
(FIN-1)
2
Damond Williams
Kobrat
(FIN-1)
1
Richard Williams
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Kion Williams
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Avery Woodson
Kouvot
(FIN-1)
1
Ville Wuorenjuuri
Espoo United
(FIN-1)
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Ian Young
KTP-Basket
(FIN-1)
1